Перейти до вмісту

Чому Преображення Господнє називають яблучним Спасом: традиції свята 

  • від

Три спаса відзначають в різні дати. І кожне з цих свят характеризує конкретну подію в історії релігії. Яблучний спас відзначають аналогічно як і всі церковні свята, враховуючи традиції, прикмети, заборони і забобони, які так люблять старовіри. Який зв’язок між Яблучним Спасом і

Преображенням Господнім У біблії сказано, що Ісус Христос зійшов на гору Фавор разом зі своїми учнями. Там сталася неймовірна подія, про яку учні Яків, Петро та Іоан не повинні були говорити до воскресіння Господнього. Коли вони знаходилися на горі, раптом під час молитви Ісуса його обличчя стало прозорим, а потім почало світитися так, ніби крізь нього проходили промені сонця.

Якщо вірити Біблії, то саме в цей день Ісус дізнався правду про те, що його призначенням є смерть в ім’я порятунку людей всіх видів і рас. Але повернувшись з гори, Ісус сказав, щоб учні не повідали нікому цю таємницю, і вони як обіцяли зберегли її до зазначеного терміну. Пізніше на горі Фавор на честь цієї події був побудований величезний храм.

А в кінці 19 століття віруючі почали святкувати Яблучний Спас. Адже після сходження на гору Ісус преказал зібрати яблука до освячення. З тих пір день 19 серпня, а за старим юліанським календарем 6 серпня відзначають Яблучний спас. Ця дата була обрана для того, щоб свято на потрапив в Великий пост.

Яке значення має Яблучний Спас У народі? цей Спас називають Другим, він йде відразу ж за Медовим. З давніх часів люди носили до церкви яблука для того щоб освятити їх, а після молитви ще й спробувати, як символ перетворення літа в осінь. Яблука вживали разом з іншими овочами і плодами, які можна було зібрати в це день.

Старовіри стверджують, що саме в цей день яблука мають особливу силу, тому Яблучний Спас йде другим, він символізує насиченість, стиглість, дозрівання плоду.

Особливістю цього свята завжди був перехід з літа в осінь, тому дуже важливим моментом було зібрати урожай до початку Спаса. 

Основна прикмета була про те, що батькам, які втратили своїх дітей не стояло їсти яблука в цей день для того, щоб на тому світі діти могли поласувати фруктами.

Безліч лікарських трав або збір врожаю деяких рослин, овочів і плодів проводили саме до моменту настання Спаса. Дуже багато уваги в це день віддавали ворожіння і забобонів. Молоді дівчата раз у раз намагалися зрозуміти що їх чекати в майбутньому.

Це можна було зробити по яблучній шкірці. Чим довше і тоньше був очисток, тим кращим вважалося подружнє життя. Якщо раптом очисток відламувався або падав, це означало те, що найближчим часом весілля не буде.

Ще дівчата писали імена хлопців на ялоках і підвішували їх на дереві, чиє яблуко найбільше клювали птиці, той для життя не годився. А основною традицією на Яблучний Спас звичайно ж вважається те, що віруючі повинні відвідати церкву, помолитися і пригостити яблуками і пирогами всіх, хто потребує, в знак покаяння і послуху, як данину жертві Господа.