Як привести нарциса до психолога?

Я сама ходила до психолога і зрозуміла, що близька мені людина – нарцис. Прочитала всі ваші статті по цій темі. Мені стало зрозуміло, як існувати поруч з такою людиною, як протистояти йому.

Останнє особливо важко – він віртуозний маніпулятор. Я хочу дізнатися, чи лікується це і як привести цю людину до професіонала?

Ольга, 39 років
Хотілося б для початку зрозуміти, говорите ви в даному випадку про нарцисизм як акцентуації (властивості) характеру або нарциссичний розлад особистості. Якщо про перший, так званий «нормальний» нарцисизм, то це одна історія. Такі люди цілком собі вписані в соціум. Їх адаптація в суспільстві не порушена, і може бути досить успішна.

Так, у них на передній план їх самосвідомості і в стосунках з іншими виходить амбітність, впевненість в собі, конкурентність, перфекціонізм. Вони ставлять собі завищені цілі, самоповага для них вкрай коштовна, а відсутність поваги від інших болісно. Вони завжди чекають визнання своїх заслуг. З такою людиною взаємодіяти складно, але цілком реально.

Якщо ж ми говоримо про нарцистичний розлад особистості, а як у будь-якого розладу, у нього є ще й три форми – легка, помірна, важка, – то це інша історія. Така людина потрапляє вже в поле зору фахівців в області психічного здоров’я: клінічних психологів, психотерапевтів, психіатрів. Нарцисстичний розлад особистості (НРО) виникає в юнацькому віці і залишається протягом усього життя.

Відмітна ознака цього розладу – дезадаптація. Людині важко пристосуватися до умов соціуму. Навіть в легкій формі у людини виникають деякі специфічні проблеми. Коли мова йде про помірний розлад, проблем стає ще більше, виникають важкі симптоми, наприклад нарцисична депресія. Вона схожа на звичайну. Буває спровокована нестачею у визнанні і вихвалянні. Людина в такій позиції сильно вразлива.

При важкому НРО присутні порушення поведінки: скандали, агресивні сплески, злість на себе, аж до суїцидальних спроб. Такі люди – вправні маніпулятори. Вони будь-якими способами отримують від інших вихваляння і захоплення.

НРО вимагає постійної роботи з боку фахівців. Сучасна психотерапія багато зробила для розробки терапевтичних стратегій і тактик для лікування. Звичайно, таблеток від нарцисизму не існує. Медикаментозне лікування знімає супроводжуючі симптоми: депресію і тривожні розлади. Близьким людям необхідно розуміти всю серйозність даного діагнозу.

У Україні, на відміну від США, він не внесений до довідника хвороб. НРО входить в МКБ-10 (міжнародна класифікація хвороб) як психіатричний діагноз і вимагає відповідного лікування. У цій ситуації важливо чесно відповісти собі на питання: а чи готова я? Ключове слово тут – чесно.

You cannot copy content of this page