21 липня свято здобуття ікони Казанської Божої Матері

У цю пору приходив час початку збору врожаю і перших жнив. Однак у деяких областях в це велике свято працювати вважалося гріхом
21 липня (8 липня за старим стилем) православні віруючі святкують день Здобуття ікони Казанської Божої Матері.

З іконою Казанської Божої Матері в православ’ї пов’язано два свята. Перший влітку, 21 липня, – в пам’ять явлення ікони, а другий восени, 4 листопада (22 жовтня за старим стилем).

Це одна з найбільш шанованих в православ’ї ікон, історія її здобуття йде в 1579 рік. У той час в Казані бушувала страшна пожежа, яка забрала життя сотні людей і знищила безліч будинків в окрузі.

Під час лиха Богородиця явилася дев’ятирічній дівчинці Матрони (дочки купця Онучина) і показала їй місце, де знаходиться ікона.

Розповіді дівчинки ніхто не повірив, тоді Богородиця явилася їй знову. Через якийсь час Матрона разом з матір’ю пішли у вказане місце і стали копати, там вони дійсно знайшли святий образ, загорнутий в шматок полотна. Ікона була в цілості і від неї виходив чудовий світ. Історики припускають, що ікона була захована ще до підкорення Казані ким-небудь з християн, які приховували свою віру.

Знайдену ікону перенесли в храм Святителя Миколая, потім з Хресним ходом в Благовіщенський собор – перший православний храм міста Казані, споруджений Іваном Грозним. На місці явлення ікони був побудований Богородицький дівочий монастир, першою монахинею якого стала Матрона, яка прийняла ім’я Маври.

Ікона Казанської Божої Матері з дня свого явища не раз опинялася в гущі грізних подій і допомагала народу їх подолати.

Після успішного закінчення бою князь Дмитро Пожарський побудував в центрі вже звільненій столиці Казанський собор, у який в 1636 році був поміщений чудотворний образ – той самий, який допоміг повернути місто.

Історія оригіналу Ікони Казанської Божої Матері заплутана, і до сих пір невідома її доля. За однією з версій ікона була викрадена з Богородицького монастиря в Казані в ніч з 28 на 29 червня 1904 рік (за старим стилем).

Злочинців вдалося затримати, при них були знайдені коштовності і частки прикрас з ікон Богородиці і Спасителя, але самої ікони не було. Є припущення, що образ був порубаний та спалений, за іншими даними він міг бути проданий старообрядцям.

Ікона Казанської Божої Матері вважається покровителькою всіх жінок, перед нею моляться про набуття сімейного щастя, про здоров’я дітей і чоловіка, достатку в домі і спокій у родині, а також просять про народження дитини.

Цей день називали “Казанська річна”, цей час початку збору врожаю і перших жнив. Однак у деяких областях на Казанську річницю працювати було не можна, а гуляння на честь свята тривали два або три дні.

А ось що точно можна і потрібно робити 21 липня – так це грати весілля, вважалося, що шлюби, укладені в день Казанської Божої Матері, будуть щасливими і міцними.

Звертали в цей день увагу і на знаки природи, вважалося, що якщо на Казанському тижні немає дощу, то він піде на Іллінській (на початку серпня). Чорниця дозріла – прийшов час жнив. Бджоли поводяться агресивно – до посухи.

You cannot copy content of this page