Пішов від дружини, потім одумався, а у неї вже інший. Як повернути сім’ю?

Дванадцять років прожили в шлюбі, троє дітей. Зустрів іншу жінку і пішов з сім’ї. Дружина подала на розлучення, нас розвели. Кілька місяців прожив з коханкою, але щастя не було, весь час думав про дружину і дітей. Зрештою не витримав, зрозумів, що люблю дружину, повернувся. Вона прийняла, але без особливого бажання. За час моєї відсутності у неї з’явився чоловік.

До дітей ставитися стала погано. З садка не забирає, гуляти з ними не ходить, не готує. Стала частіше лаяти дітей, кричати без приводу. Весь час затримується на роботі. Додому приїжджає тільки спати. Намагаюся поговорити з нею, але вона не слухає, не бачить.

Все відбивається на дітях. Дуже переживаю за них. Зараз живемо у цивільному шлюбі, пропонував заново розписатися, дружина не хоче. Каже, більше не збирається наступати на старі граблі. Її образи терплю, невдоволення тримаю в собі. Намагаюся не провокувати конфлікт. Але дружина вигадує все нові і нові приводи поскандалити. У підсумку просто втікає з дому.

Втомився, ледь тримаюся, здається, ще трохи, і знову піду. Зупиняють діти і сильне почуття до дружини. Усвідомив, що зробив величезну помилку, від якої страждають всі. Як бути? Як повернути дружину? Розумію – як раніше не буде, але ж можна зробити краще, головне – взаємне бажання.

Сергій, 37 років
Схоже, зрада допомогла вам зрозуміти, що дійсно цінно. Підігріла і освіжила ваші почуття. Але дружина не може пробачити образу. Не тільки за зраду, але і за щось ще. І у неї є «законний» привід для агресії. У всякому разі, ви вважаєте, що дружина має право злитися. На жаль, коли гнів виражається таким чином, він нікому не приносить користі.

Не варто вважати, що причини для агресії з часом зникнуть. Навпаки, коли людина веде себе некоректно і не зустрічає гідної відсічі, вона злиться ще більше.

Терпіння в подібних ситуаціях не рятує, а заважає. Крім того, ми більше цінуємо те, що можемо втратити. А у вашій поведінці можна побачити послання «я більше нікуди не піду». Тому мовчки провокуєте поведінку – шлях в нікуди.

Я б запропонував зробити в такий спосіб. По-перше, проговорити претензії з дружиною. Нехай вона розповість, як відчувала себе, коли ви пішли. Що їй не подобалося, поки ви жили разом. Потім ви висловите свої претензії, в тому числі і ті, що призвели до розлучення. Щоб розмова вийшла корисною, рекомендую використовувати формат конструктивного зворотного зв’язку.

Пропозиція складається з трьох частин:

Коли ти робиш (конкретна дія), я відчуваю (конкретне почуття),
я б хотіла, щоб ти (конкретна бажана дія).
Всі претензії повинні бути максимально конкретними. Чи не «ти мене не любиш і не цінуєш». Не варто обговорювати те, що не можна поміняти. Ось приклад коректного зворотного зв’язку: «Коли ти кидаєш шкарпетки посередині кімнати, я відчуваю роздратування. Будь ласка, клади їх в корзину для брудної білизни ». Намагайтеся не узагальнювати ( «ти завжди», «ти вічно», «ти ніколи») і не переходити на особистості. Не перебивайте.

Спроб обговорити претензії можна зробити не більше трьох. У розмові може брати участь психотерапевт. Якщо ви вважаєте, що до сих пір не спокутували провину, то можете домовитися про якусь компенсацію. Компенсація ні в якому разі не повинна торкатися вашої гідності або ж позбавляти вас значної частини майна.

Домовтеся, що після компенсації більше не почуваєтесь винним і не повинні терпіти некоректну поведінку. Може бути, ви знову розлучитеся або будете разом. Може, це шанс для вас почати відносини на новому рівні. Буває, що криза дозволяє стати більш відкритою, більше говорити про свої потреби і чути іншого. Головне, що ви розберетеся в конфлікті і зрозумієте, як більше не варто поводитися і що треба в собі виправити.

Тепер про дітей. Діти вчаться на прикладі батьків. Вони засвоюють батьківську модель поведінки в сім’ї. Тому постарайтеся не з’ясовувати стосунки у присутності дітей. Розлучення і так стало для них великим потрясінням. Покажіть, що, незважаючи ні на що, ви їх не кинете.

You cannot copy content of this page