8 цікавих фактів про колір очей

У наші дні існує безліч варіацій кольору очей, причому поширеність того чи іншого відтінку різниться в різних географічних зонах. Але чи завжди так було?

8 цікавих фактів про колір очей

Вчені довели, що близько 10 тисячоліть тому все населення Землі було карооким. Цей колір очей і зараз зустрічається найчастіше – у 70-90% людей. Другим після карого з’явився блакитний відтінок. Це сталося через мутації – скорочення кількості меланіну в райдужній оболонці.

Вчені виділяють від 12 (за системою радянського антрополога В. В. Бунака) до 16 (за шкалою Мартіна-Шульца, прийнятої на Заході) відтінків очей.

Серед них – всілякі варіації блакитного, синього, карого, сірого, жовтого, зеленого і навіть чорного (який насправді є темно-темно-коричневим) і жовтого кольору.

Переважна більшість дітей в Європі народжуються з блакитними очима, і такий відтінок зберігається приблизно до року, хоча темна пігментація може проявлятися вже на четвертому місяці життя.

Причина змін в тому, що в райдужній оболонці починає накопичуватися меланін. Але тільки до трьох років судити про колір очей дитини можна напевно, хоча до десяти-дванадцяти років відтінок все ще може продовжувати змінюватися.

У літньому віці райдужна оболонка може знову збліднути через скорочення вироблення пігменту.

Ступінь поширеності того чи іншого кольору очей в різних куточках планети пояснюється генофондом тієї чи іншої національності. Наприклад, більшість блакитноокого населення – вихідці з Північної Європи, Ірландії та Англії. А серед представників негроїдної раси в Америці відносно високий відсоток людей з чорними очима (11,9%).

Самим рідкісним кольором очей на землі є зелений, якщо не враховувати його варіації (сіро-зелений, зелений з жовто-коричневими вкрапленнями).

Всього 2% населення земної кулі можуть з упевненістю назвати себе зеленоокими. Інший дуже рідкісний відтінок – червоний – є виключно наслідком альбінизма.

У таких випадках пігмент меланін повністю відсутні в мезодермальних і ектодермальних шарах райдужної оболонки, тому видно колір крові в її прозорих судинах. Іноді відтінок очей у альбіносів буває навіть фіолетовим, якщо червоний накладається на синій колір, який відбивається при розсіюванні світла в стромі – прозорої частини рогівки.

За кольором очей можна виявити деякі захворювання. Наприклад, абсолютно чорний відтінок очей говорить про відсутність райдужної оболонки – анірідія, яка тягне за собою зниження гостроти зору, світлобоязнь і інші проблеми.

Очі можуть бути різного кольору, а іноді тільки окрема частина райдужної оболонки може мати інший відтінок. Ці два варіанти гетерохромії, яка набагато більш поширена у тварин, ніж у людей. Найчастіше носії цього відхилення – білі кішки деяких порід і сибірські хаскі.

Існує пряма залежність між кольором очей і ступенем їх захищеності від ультрафіолету, який у великих дозах може надавати руйнівну дію на сітківку.

You cannot copy content of this page