Як ми старіємо? У вчених є нове пояснення

Cтаріння – це природний процес, при якому частини організму і вся система в цілому поступово деградують. Однак ці процеси можна уповільнити, якщо розібратися в тому, як вони протікають. Група американських вчених з Університету Каліфорнії розкрила основні механізми старіння і розробила генетичні методи продовження життя. Розповідаємо, як нове дослідження вплине на наші знання про старіння.

Що таке старіння з наукової точки зору?

Це природний біологічний процес руйнівного характеру. Поступово під час старіння порушується робота організму, знижується його виживання в навколишньому середовищі. Це призводить до обмеження загальних можливостей організму, появи вікових хронічних захворювань і наростання ризику можливості померти. Крім фізичної деградації, відбувається також зниження розумових здібностей.

Існує ряд факторів, які впливають на тривалість життя: спадковість, стан внутрішніх органів і систем, соціально-економічне становище і ступінь зацікавленості людини в збереженні бадьорості і здоров’я. Тому біологічний вік людини не завжди збігається з прожитими роками.

За рекомендацією ВОЗ виділяють наступні вікові категорії:

45-59 років – середній вік;
60-74 роки – літній;
75-90 років – старечний;
понад 90 років – довгожителі.

Скільки років максимум можна прожити?

Вчені встановили, що генетично життя людини запрограмована не більше ніж на 150 років. Тепер перед наукою стоїть завдання не тільки продовження життя, а й поліпшення її якості. Генетики і геріатри вважають, що домогтися цього цілком реально.

Чому ми старіємо?

Через накопичення мутацій
Воно грунтується на тому, що гени здатні змінюватися (мутувати), накопичуючи ці зміни протягом життя. А так як кожен ген відповідає за кілька ознак (плейотропія), мутаційні зміни тягнуть за собою зміни в фізіології людини. Мутації можуть відбуватися як без причини, так і при впливі різних факторів зовнішнього середовища (стресів, інфекційних збудників і т. Д.). Механізм діє на різних стадіях згасання. При накопиченні великої кількості мутацій людина помирає.

Через токсичний вплив вільних радикалів
У цьому випадку причиною старіння є хімічний процес, при якому на клітинному рівні утворюються агресивні молекули з непарним електроном. Стикаючись з іншими молекулами, вони забирають собі електрон, стаючи нейтральними, але руйнують інші молекули.

Причини старіння людини пов’язані з надлишком вільних радикалів. Вчені виявили фермент, що нейтралізує вільні радикали (супероксиддисмутаза – СОД), від кількості якого залежить швидкість вікової деградації. Ця теорія добре обгрунтована. Але вчені впевнені, що вільні радикали – не єдина причина згасання.

Через механізм апоптозу
У новому організмі всі види клітин оновлюються швидко і повністю замінюють загиблі, так як в кожній клітині закладено механізм апоптозу – самознищення через певний час.

Однак у старіших особин цей механізм дає збій, і новостворених клітин в організмі стає все менше, ніж загиблих, що і призводить до загальної деградації організму. Апоптоз може прискорюватися при пошкодженні клітин. Так, при пошкодженні швидко діляться стовбурових клітин (в тому числі клітин кісткового мозку) впливом радіації збільшується ризик розвитку злоякісних пухлин.

Через теорії тіломерів
Теорія полягає в тому, що в ядрі кожної клітини міститься 23 пари хромосом, які представляють собою закручені спіралі з невеликими наконечниками на кінцях – тіломерами.

Відповідно до цієї теорії, тіломери найточніше визначають біологічний вік людини, так як скорочуються при кожному діленні клітин. Чим коротше тіломери, тим більший час відділяє його від первинної материнської клітини. Ця теорія дуже достовірна, але вона не пояснює, чому нервові і м’язові клітини зрілого організму не діляться, тіломери в них не змінюють свого рівня, але клітини старіють так само, як всі інші.

 

You cannot copy content of this page