2 серпня – День Іллі Пророка

2 серпня (20 липня по старому стилю) – День Іллі Пророка, що належить до найпопулярніших свят.

У слов’янськіх традиціях – Перунів день. У багатьох народностей Ілія вважається громовержцем, подібно древньому Богу грому і блискавки Перуна. Така асоціація пояснюється тим, що колісниця пророка Іллі, їдучи по небу, видає гучний звук. А блискавка – це стріли, ними Ілля вражає злу силу.

До святого Іллі-пророка завжди зверталися, просячи допомоги і в лікуванні, і на полюванні, і навіть в любові. Вважалося, що Ілля-пророк всемогутній і може карати нечисту силу і вражати блискавкою поганих людей.

За народною прикметою, цей день повинен бути дощовим: хороша погода віщує пожежі. У свято Іллі-Пророка потрібно обов’язково вмитися джерельною водою для запобігання від хвороб. Якщо ж у цей день усі, хто вийде працювати в поле, Ілля-Пророк може вразити його блискавкою або спалити сіно.

Днем Іллі-Пророка закінчувалося справжнє літо: “На Іллю до обіду – літо, після обіду – осінь”. З цим днем ​​пов’язано безліч прикмет.

За однією з них, в Ільїн день відкриваються звірині нори і вовки виходять на полювання. Тому люди побоювалися виганяти в поле домашню худобу. Але багато хто пов’язує Ільїн день перш за все з тим, що в середній смузі закінчується купальний сезон.

За народною прикметою, після Ільїна дня вода стає холодніше. Наближення осені відчувається і в тому, що дні коротшають, а ніч триває довше вже на дві години.

В Ільїн день зазвичай вимовляли змову на насіння: “Батюшка Ілля, благослови насіння”. Вважалося, що тоді урожай на наступний рік буде хорошим.

В народному уявленні Ілля – святий грізний, суворий, караючий, але в той же час щедрий, що наділяє. Він могутній розпорядник найстрашніших сил природи. У йому підпорядкуванні дощі, грім, блискавки.

Вважалося, що в його силах послати на землю родючість або зовсім позбавити людей врожаю.

Іллю Пророка молили про дарування дощів (Ілля мокрий), про припинення дощів (Ілля сухий). До нього зверталися і з іншими проханнями: про охорону від рушничних ран, множенні урожаю хлібів і лікарських рослин.

Він допомагає шукачам скарбів, мисливцям на хутрових звірів.

Захищає і зцілює від чаклунства і пристріту, хвороб, кровотечі, лихоманки. Рятує від нечистого духа, розбійників, молодят від зглазу, худобу від бід.

Ілля посилає тридцять ангелів з луками і стрілами. Льотчики в наші дні вважають його своїм покровителем – оберігає їх в небі. Але Ілля пророк може і справедливо покарати – продавців, які обважують.

На Ільїн день вся нечиста сила, рятуючись від вогненних стріл пророка, звертається в різних звірів – звідси пішов звичай в день Іллі не пускати в будинок собак і кішок, щоб не навести на хату грозу і блискавку.

На Іллю звичайно бувають «горобині ночі» – коли протягом цілої ночі лунають оглушливі гуркіти грому, блискавка майже безперервно яскраво осяває все небо, перелякані птахи постійно метушаться, спурхують. У таку ніч неспокійно поводиться худоба, та й людина від страху страждає безсонням.

За характером грому і дощу в цей день можна зробити прогноз на найближче майбутнє:

· Грім гримить довго і не різко – до негоди;

· Якщо ж уривчасто і недовго – буде ясно;

· Дощ на Ільїн день віщує рясний урожай пшона.

У цю пору селянин з особливим страхом дивився на небо: урожай вже готовий до жнив, і досить зливи, граду, пекучої блискавки, щоб позбутися всього хліба.

Щоб відвести біду від свого городу, умилостивити грізного пророка, в Ільїн день не працювали в полі: «На Ільїн день стогів НЕ метають – спалить грозою».

Але хоча на Ільїн день не працювали, до нього намагалися зробити багато сільськогосподарські роботи. Намагалися висушити сіно і прибрати його в стоги.

Єдина робота, яка допускалася в цей день, це огляд вуликів і перше подрезваніе стільників на пасіці.

Безліч інших прикмет і приказок супроводжували цей день

З Ільїна дня вода остигає, купатися не можна. «До Іллі мужик купається, а з Іллі з рікою прощається». І в наші дні після другого серпня багато з побоюванням заходять в воду, так як, за повір’ям, з цього дня в воді правлять нечисті.

З Ільїна дня мухи і комарі перестають кусатися, так що можна сміливо, не боячись укусів, відправлятися на природу, щоб не упустити останніх літніх промінчиків сонця.

Ще одна прикмета свідчить: після Іллі Пророка не їж суницю – сонним будеш. А ще прийнято вважати, що з цього часу лист на деревах жовтіє.

У день пам’яті пророка Іллі завжди йде дощ. Цей дощ благодатний треба вмитися цілющим дощем, щоб позбутися від хвороб.

У євреїв існує такий звичай: після пасхальної трапези налити келих дорогого вина для Іллі Пророка і, відкривши двері, вимовити: «Вилий гнів свій на язичників, які не знають Тебе». Ілля неодмінно відвідає цей будинок.

Робили ліжко з ноxвой соломи.

«Іллінська соломка – сільська перина»

В народному уявленні Ілля Пророк не тільки носій небесного гніву, але і благодійник, що дарує достаток плодів, що проганяє нечисту силу.

«Ілля літо кінчає, жито зажинати; перший сніп – перший осіннє свято ».

«На Іллю до обіду літо, а після – осінь».

«У мужика та й обнова на Ільїн день, що новинкою ситий».

«Ілля Пророк – косовиці термін».

«Після Іллі комарі перестають кусатися».

«З Ільїна дня вода холоне».

«До Ільїна дня дощ в засік, а після Ільїна дня – з засіки».

«З Ільїна дня ніч довга і вода холодна».

«Ілля грози тримає, Ілля хлібом наділяє».

«До Ільїна дня в сіні пуд меду, після Ільїна – пуд гною».

 

You cannot copy content of this page