fbpx

2 серпня – День Іллі Пророка

2 серпня (20 липня по старому стилю) – День Іллі Пророка, що належить до найпопулярніших свят.

У слов’янськіх традиціях – Перунів день. У багатьох народностей Ілія вважається громовержцем, подібно древньому Богу грому і блискавки Перуна. Така асоціація пояснюється тим, що колісниця пророка Іллі, їдучи по небу, видає гучний звук. А блискавка – це стріли, ними Ілля вражає злу силу.

До святого Іллі-пророка завжди зверталися, просячи допомоги і в лікуванні, і на полюванні, і навіть в любові. Вважалося, що Ілля-пророк всемогутній і може карати нечисту силу і вражати блискавкою поганих людей.

За народною прикметою, цей день повинен бути дощовим: хороша погода віщує пожежі. У свято Іллі-Пророка потрібно обов’язково вмитися джерельною водою для запобігання від хвороб. Якщо ж у цей день усі, хто вийде працювати в поле, Ілля-Пророк може вразити його блискавкою або спалити сіно.

Днем Іллі-Пророка закінчувалося справжнє літо: “На Іллю до обіду – літо, після обіду – осінь”. З цим днем ​​пов’язано безліч прикмет.

За однією з них, в Ільїн день відкриваються звірині нори і вовки виходять на полювання. Тому люди побоювалися виганяти в поле домашню худобу. Але багато хто пов’язує Ільїн день перш за все з тим, що в середній смузі закінчується купальний сезон.

За народною прикметою, після Ільїна дня вода стає холодніше. Наближення осені відчувається і в тому, що дні коротшають, а ніч триває довше вже на дві години.

В Ільїн день зазвичай вимовляли змову на насіння: “Батюшка Ілля, благослови насіння”. Вважалося, що тоді урожай на наступний рік буде хорошим.

В народному уявленні Ілля – святий грізний, суворий, караючий, але в той же час щедрий, що наділяє. Він могутній розпорядник найстрашніших сил природи. У йому підпорядкуванні дощі, грім, блискавки.

Вважалося, що в його силах послати на землю родючість або зовсім позбавити людей врожаю.

Іллю Пророка молили про дарування дощів (Ілля мокрий), про припинення дощів (Ілля сухий). До нього зверталися і з іншими проханнями: про охорону від рушничних ран, множенні урожаю хлібів і лікарських рослин.

Він допомагає шукачам скарбів, мисливцям на хутрових звірів.

Захищає і зцілює від чаклунства і пристріту, хвороб, кровотечі, лихоманки. Рятує від нечистого духа, розбійників, молодят від зглазу, худобу від бід.

Ілля посилає тридцять ангелів з луками і стрілами. Льотчики в наші дні вважають його своїм покровителем – оберігає їх в небі. Але Ілля пророк може і справедливо покарати – продавців, які обважують.

На Ільїн день вся нечиста сила, рятуючись від вогненних стріл пророка, звертається в різних звірів – звідси пішов звичай в день Іллі не пускати в будинок собак і кішок, щоб не навести на хату грозу і блискавку.

На Іллю звичайно бувають «горобині ночі» – коли протягом цілої ночі лунають оглушливі гуркіти грому, блискавка майже безперервно яскраво осяває все небо, перелякані птахи постійно метушаться, спурхують. У таку ніч неспокійно поводиться худоба, та й людина від страху страждає безсонням.

За характером грому і дощу в цей день можна зробити прогноз на найближче майбутнє:

· Грім гримить довго і не різко – до негоди;

· Якщо ж уривчасто і недовго – буде ясно;

· Дощ на Ільїн день віщує рясний урожай пшона.

У цю пору селянин з особливим страхом дивився на небо: урожай вже готовий до жнив, і досить зливи, граду, пекучої блискавки, щоб позбутися всього хліба.

Щоб відвести біду від свого городу, умилостивити грізного пророка, в Ільїн день не працювали в полі: «На Ільїн день стогів НЕ метають – спалить грозою».

Але хоча на Ільїн день не працювали, до нього намагалися зробити багато сільськогосподарські роботи. Намагалися висушити сіно і прибрати його в стоги.

Єдина робота, яка допускалася в цей день, це огляд вуликів і перше подрезваніе стільників на пасіці.

Безліч інших прикмет і приказок супроводжували цей день

З Ільїна дня вода остигає, купатися не можна. «До Іллі мужик купається, а з Іллі з рікою прощається». І в наші дні після другого серпня багато з побоюванням заходять в воду, так як, за повір’ям, з цього дня в воді правлять нечисті.

З Ільїна дня мухи і комарі перестають кусатися, так що можна сміливо, не боячись укусів, відправлятися на природу, щоб не упустити останніх літніх промінчиків сонця.

Ще одна прикмета свідчить: після Іллі Пророка не їж суницю – сонним будеш. А ще прийнято вважати, що з цього часу лист на деревах жовтіє.

У день пам’яті пророка Іллі завжди йде дощ. Цей дощ благодатний треба вмитися цілющим дощем, щоб позбутися від хвороб.

У євреїв існує такий звичай: після пасхальної трапези налити келих дорогого вина для Іллі Пророка і, відкривши двері, вимовити: «Вилий гнів свій на язичників, які не знають Тебе». Ілля неодмінно відвідає цей будинок.

Робили ліжко з ноxвой соломи.

«Іллінська соломка – сільська перина»

В народному уявленні Ілля Пророк не тільки носій небесного гніву, але і благодійник, що дарує достаток плодів, що проганяє нечисту силу.

«Ілля літо кінчає, жито зажинати; перший сніп – перший осіннє свято ».

«На Іллю до обіду літо, а після – осінь».

«У мужика та й обнова на Ільїн день, що новинкою ситий».

«Ілля Пророк – косовиці термін».

«Після Іллі комарі перестають кусатися».

«З Ільїна дня вода холоне».

«До Ільїна дня дощ в засік, а після Ільїна дня – з засіки».

«З Ільїна дня ніч довга і вода холодна».

«Ілля грози тримає, Ілля хлібом наділяє».

«До Ільїна дня в сіні пуд меду, після Ільїна – пуд гною».

 

Related Post

7 порад з тайм-менеджменту, які допоможуть Вам знайти час на все, що для Вас важливо7 порад з тайм-менеджменту, які допоможуть Вам знайти час на все, що для Вас важливо

Кожен день на нас чекає безліч важливих справ. Ми балансуємо між робочими, особистими, сімейними планами. Десь ще намагаємося виграти час для хобі, навчання, відпочинку. Щось встигаємо, а щось так і

10 звичок худих дівчат, які дозволяють їм не товстіти10 звичок худих дівчат, які дозволяють їм не товстіти

І чому ми так часто забуваємо про ці прості правила? Одне з найпопулярніших питань, яким задаються дівчата при схудненні: чому одні їдять і не товстіють, а інші змушені себе обмежувати? Причин

Як наступають на граблі різні знаки ЗодіакуЯк наступають на граблі різні знаки Зодіаку

Народна мудрість говорить: «Наступив на граблі перший раз – порадій новому досвіду. Спіткнувся об старі – задумайся про свій шлях». Але різні знаки Зодіаку воліють наступати на граблі по-своєму. Життєве

facebook