9 вчинків батьків, через які дитина, подорослішавши, буде вважати себе гидким каченям

Безумовно, кожен батько бажає добра своїй дитині. Саме тому когось з дитинства критикують і тим самим створюють стимул ставати краще. Когось ніколи і ні за що не хвалять, боячись виростити з чарівного карапуза самозакоханого егоїста. Але, як показує досвід, найчастіше такі виховні методики приносять дитині більше шкоди, ніж користі.

Вважаємо важливим розповісти про небезпечні батьківські фрази і установки, через які дитина згодом може стати закомплексованим дорослим, хто ненавидить свою зовнішність.

Без кінця «підправляють» зовнішність дитини
Жодна дитина не соромиться свого тіла до тих пір, поки не зіткнеться з нав’язуванням ідеї ззовні, що з ним щось не так. Не варто постійно намагатися «поліпшити» зовнішність дитини і прикрити волоссям непомірно стирчаші вуха, не посміхатися на весь рот кривими зубами або втягнути випираючий живіт.

Психологи впевнені, що з часом така «турбота» призведе ваше чадо до тілесного розладу – явищу, при якому людина настільки зациклена на якомусь «дефекті» своєї зовнішності, що не може спокійно дивитися на себе в дзеркало і спілкуватися з людьми. Зайва сором’язливість, страх сміху, почуття власної «некрасивості» – це лише частина наслідків такої батьківської поведінки.

Критикують самих себе
Буде краще, якщо ви перестанете без кінця критикувати себе, соромитися свого тіла або окремих його частин. Припиніть з відчаєм дивитися в дзеркало і трагічно зітхати. Як показують дослідження, дівчинка, чия мати постійно критикувала свою фігуру, з великою часткою ймовірності перейме від неї цю рису в підлітковому віці і в подальшому, можливо, заробить собі розлад харчової поведінки.

Критикують зовнішність дитини
Великі психологічні проблеми чекають дитину, чиї особливості зовнішності сприймаються батьками виключно як вади. Чим яскравіші порівняння і метафори супроводжують зауваження батьків, тим гірше. «Ноги як два сірники», «спина як знак питання», «ріденькі волоссячко» – чудові фрази, щоб раз і назавжди поселити в дитині глибоке почуття невпевненості в собі.

«Особливо запам’яталася мені одна дівчинка, – поділився випадком з життя один фотограф. – Як вона чудово позувала без підказок: і так, і сяк, очі горять. Але тут втрутилася мама: “Ти що тут витворяєш? Ти навіщо руки під голову склала? Ти що як жебрак? Сфоткайся нормально!

“Результат передбачуваний: дитина потухла, і, як не старайся, в результаті виходила звичайна постановочна фотка. Маму це влаштувало».

Втішають дитини з приводу його нібито недоліків
Деякі батьки так ласкаві до свого сина, що раз у раз виявляють жалість до його зовнішнього вигляду. Регулярно нагадують, що зовні він хоч і «не вдався», зате людина хороша. А ще з ретельністю шукають те, що може компенсувати «некрасивість» дитини: «ноги товсті, зате прямі», «зуби криві, але хоч прищів немає».

Коли батько демонструє поблажливість до недоліків свого чада, він так чи інакше загострює увагу на тому, що
а) дитина недостатньо хороша;
б) вада в зовнішності настільки сильна, що його потрібно чимось компенсувати. З таких дітей нерідко виростають дорослі з почуттям якоїсь неповноцінності, яку потрібно приховати або чимось зрівноважити.

Повторюють, що зайва вага, зморшки, старість – це жахливо
Діти чудово переймають відношення батьків до власного тіла і до тіл інших людей. Психологічні дослідження показали, що бажання схуднути з’являється у дівчаток приблизно в 6 років. А все тому, що вони з народження, як губка, вбирають в себе громадські переконання про те, що бути товстим – погано і що для того, щоб мати ідеальну фігуру, потрібно сидіти на дієті.

Вкладаючи в голову дитини думки про те, що старість, зайва вага, зморшки і будь-які інші недосконалості жахливі і неприйнятні, батьки виховують людину, яка буде страждати від власного перфекціонізму і не зможе спокійно сприймати недоліки інших людей.

Суперечать самі собі
Суперечливі посили приводять дитину в замішання. З одного боку, мама войовничо відбирає блиск для губ і категорично забороняє фарбуватися, а з іншого – захоплюється карколомними красунями, які не сходять з обкладинок журналів і екранів телевізорів. Або тато підбадьорливо говорить, що зовнішність не головне, а сам згортає голову, дивлячись услід гарненьких жінок.
Поступаючи так само, батько вселяє дитині думку: «Краса – це не твоє». А потім цей же батько дивується, чому його дочка або син страждають від низької самооцінки і вважають, що вони гірше за інших.

Ставлять себе в приклад
А є такі батьки, які не пропустять нагоди розповісти дитині, якими чарівними красенями вони були в молодості. І неодмінно згадають, що за ними в цьому віці вже натовпи шанувальників бігали. А в кінці трагічно підсумують, що дитя пішло не в них, і взагалі незрозуміло, «в кого ти такий удався».
Думаєте, такі зауваження змусять дитину ще більше захоплюватися батьками і сподвигнуть його на глобальні зміни? Рівно навпаки. Дитина буде відчувати сором за те, що не відповідає очікуванням сім’ї, і нічого, крім моральних страждань, це йому не принесе.

Смакують недоліки чужої зовнішності
Прекрасна руйнівна ідея – судити людей не за наші діла, а за зовнішнім виглядом. Краще все-таки утриматися від критики тих, хто, на вашу думку, запустив себе, недозволено розтовстів, схуд, полисів або просто одягнувся не так, як вам подобається. Не варто переконувати дитину, що головне в людях – то, як вони виглядають, а не те, які вчинки вони роблять.
Ставши дорослим, така людина навряд чи зможе адекватно сприймати своє тіло. Швидше за все, вона постійно буде самостверджуватися за рахунок інших, адже оцінювати себе поза контекстом зовнішності  просто не вміє.

Не говорять дитині, що вона гарна
Одна з головних помилок у вихованні – це ніколи не хвалити свою дитину. Чомусь деяких батьків лякає думка, ніби дитя вважатиме себе красенем і вирішить, що заслуговує в житті чогось хорошого. На питання чада, красивий він, мама і тато впевнено відповідають, що він просто симпатичний або, гірше того, звичайнісінький.

Загалом, роблять все, щоб не наврочити дитину і не дати йому привід зазнатися.
Батьківська підтримка, теплота і прийняття грають ключову роль в становленні самооцінки дитини. Якщо мама або тато, чия думка так авторитетно, не вважають його красивим, то як же він повинен ставитися до самого себе? У дорослому віці такій людині буде дуже непросто зжити комплекси, які в дитинстві йому вселили батьки.

Як ви вважаєте, чи вплинули на вашу самооцінку якісь фрази батьків, сказані в дитинстві?

You cannot copy content of this page