Чому в чергах деякі з нас не дотримуються дистанції?

Часом ми опиняємося в черзі, коли хочемо заплатити за квартиру, купити продукти, зняти машину з обліку, записати дитину в секцію … Але якщо одні з нас рухаються вперед спокійно, розуміючи, що швидкість просування від нас не залежить, інші починають напирати, буквально лягаючи на людину, котра стоїть попереду.

Чому так відбувається?

«Різне відчуття розмірів особистого простору»
Так поводиться людина, яка сприймає людей, що стоять попереду лише як прикру перешкоду. Він роздратований і робить все можливе, щоб його «усунути». До речі, наша поведінка в черзі цілком можна порівняти з тим, як ми схильні поводитися в житті взагалі.

Крім того, у кожного з нас є власне відчуття розмірів особистого простору. Якщо його порушують, ми відчуваємо дискомфорт. Щоб вирішити ситуацію, варто спробувати, чи не ображаючись, спокійно і ввічливо попросити сусіда дотримуватися дистанції.

«Ми не хочемо терпіти зрівнялівку»
Черга дратує не тільки тим, що змушує нас втрачати дорогоцінний час, а й відчуттям того, що в ній механічним чином нівелюються особистість і інтереси окремої людини – її ніби змішують з натовпом. Таке відчуття «зрівнялівки» було особливо характерно для черг радянської доби (і багато хто прекрасно пам’ятають про це …).

Щоб зберегти себе і свій душевний спокій, спробуйте фізично відсторонитися від ситуації, наприклад, відійти на крок в сторону і чекати своєї черги на цій відстані ».

«Незрілість і низький рівень самоконтролю»
Цікаво, що штовханина в чергах зазвичай відбувається не в хвості, а ближче до початку, коли заповітне віконце зовсім близько. Цей механізм описував німецький психолог Курт Левін (Kurt Lewin): чим ближче мета, тим складніше нам стримуватися, вести себе адекватно. Вона притягує нас як магніт, і тим прикріше стає будь-яка перешкода.

Очевидно, що штовхатися, напирати, всіляко висловлювати своє невдоволення, роздратування, агресію властиво людям з низьким рівнем самоконтролю. Більш дорослим, зрілим особистостям набагато легше переносити вимушене стояння в чергах.

You cannot copy content of this page