Чи маю я право на щастя?

Ми звикли, що до психологів звертаються за допомогою ті, кому важко і складно живеться. Але є безліч людей, у яких все в житті складається добре, благополучно, вдало, – і тим не менше вони ніяк не можуть відчути себе щасливими.

Цим питанням серйозно зайнявся французький психотерапевт Кристоф Андре, він з’ясував, що давно відомо, що успіх може наблизити щастя, сприяти його початку, але гарантувати нам щастя він не може.

«Нещодавно я зрозумів, – пише 23-річний Олександр, – що мені ніколи не вдається бути щасливим, тому що в глибині душі я переконаний, що не заслуговую в житті на щастя. Як вам здається, чи можна змінити цю звичну думку і перетворити її в протилежну: так, я маю право на щастя? »

Не всі можуть сформулювати для себе цю проблему настільки чітко, але багато хто з тих, страждає від того, що забороняють собі бути щасливими, самі собе обмежують – більш-менш несвідомо – доступ до щастя. У них є відчуття, що вони його не заслужили.

Може бути, справа в своєрідному мазохізмі? Але найчастіше він тут ні при чому: справжня спрага страждання річ насправді дуже рідкісна. Як правило,якщо щастя не відбувається, це результат психологічних помилок, які накопичилися, дуже банальних і дуже давніх, які вже встигли перетворитися в рефлекси.

Погані звички (в ситуації великих і маленьких труднощів піддаватися меланхолії і відчувати «солодкий смуток», наполегливі помилки ( «все одно нічого не вийде», «навіщо?»), Схильність тривожитися ( «я боюся щастя, тому що мені буде дуже боляче , коли воно скінчиться »), перфекціонізм (безмежне щастя – на менше я не погоджуся) і так далі …

Для початку потрібно визначити причину проблеми, а потім кожен день доглядати за своїм «садом щастя»

На щастя, ці автоматичні реакції можна подолати, працюючи в двох напрямках. Спочатку визначити, в чому причина проблеми (у батьків теж не виходило бути щасливими, не вистачало любові в дитинстві; занадто суворе виховання; складні життєві події …). А потім зрозуміти, що щастя можна побудувати, і займатися цим кожен день: навчитися керувати своїми негативними емоціями (нудьгою, дратівливістю, тривогою), ростити в собі сприйнятливість до маленьких задоволень і взагалі доглядати за своїм «садом щастя».

Здається, так кожен зможе переконати себе в тому, що у нього є право на щастя. Чи не тому, що ми на це заслуговуємо, а просто тому, що всі ми – люди.

You cannot copy content of this page