Чи є почуття в с*кcі без зобов’язань

Якщо у відкритому обговоренні с*ксу з партнером ми досягли деякого прогресу, то розмови про випадкові сексуальні зв’язки як і раніше виявляються табуйовані.

За останні десятки років у західній цивілізації відбулися два важливих зрушення: вік дітонародження і сімейної осілості змістився в одну сторону, пубертат і вік сексуальної активності – в іншу. За рахунок цього у людей з’явилося кілька вільних, сексуально активних років життя, коли створювати сім’ю ще рано, а зберігати невинність вже пізно.

У західній культурі є поняття gap year – рік, який беруть випускники шкіл перед вступом до університету, щоб «світ побачити і себе показати», а саме пожити одному, без інвестицій в навчання-професію-іпотеку, помандрувати, побачити світ, пошукати себе. Але якщо розглядати gap year як перерву між дитинством і створенням сім’ї, то в плані с*ксу це ціла декада.

Одним із феноменів наших днів є розвиток, легітимізація і поширення культури випадкового с*ксу. Його досліджують десятки вчених – соціологи, психологи, антропологи, біологи. Згідно зі статистикою сайту знайомств OkCupid, 10-16% користувачів цілком офіційно позначають мету знайомства як «одноразовий с*кс».

Загальнонаціональне дослідження сексуальної поведінки Великобританії показало, що більше половини опитаних мали досвід випадкового с*ксу, і 20% з них були в ситуації, коли вони навіть не знали імені сексуального партнера.

Термін «випадковий», «одноразовий», «ні до чого не зобов’язує» с*кс – це не завжди п’яний с*кс з барменом в підсобці. В інтернет-культурі поширені абревіатури: ONS (one night stand) – с*кс на одну ніч, NSA (no strings attached) – с*кс без зобов’язань, FWB (friends with benefits) – дружба, в якій може бути присутнім випадковий с*кс без романтичних планів і відносин .

Як видно навіть з цього набору (а ще ж є hook ups, fuck buddies, ex sex, booty call), випадковий с*кс не завжди передбачає партнера-незнайомця, не завжди передбачає відсутність відносин, не завжди передбачає відсутність загальних інтересів або теплих почуттів, але практично завжди передбачає відсутність очікувань до розвитку в моногамную пару.

Чи так це?
Еволюційні теорії пояснюють, чому жінки рідше погоджуються на випадковий с*кс. Вони більш вибагливі, шукають дійсно привабливого партнера, так як потім витрачають більше сил на вирощування потомства і несуть більше ризиків. Тому вони вибирають в партнери власників критично важливих якостей і ресурсів.

Чоловіки конкурують один з одним, щоб демонструвати ці якості і ресурси. Тому вони прагнуть до більшої кількості партнерів, погоджуються на с*кс швидше, ніж жінки, і віддають короткостроковим відносинам мінімально можливу кількість ресурсів.

Жінки ж вважають за краще довгострокові відносини як спосіб отримання максимального ресурсу і підтримки. Відкритість і готовність до випадкового с*ксу – мабуть, головне, чим відрізняється чоловіча сексуальність від жіночої, і це підтверджують дослідження.

У той же час культурні гендерні сценарії нав’язують жінкам більш моногамну і пасивну поведінку, а чоловікам – більш полігамну і агресивну.

Втім, опис сценаріїв не пояснює, чому, власне, масова культура їх виробляє. Як зазначає автор книги The Consuming Instinct ( «Інстинкт споживання») психолог Гед Саад, продається те, що затребуване згідно з базовими еволюційним запитам людини. Зокрема, жінки більше споживають романтичні і еротичні новели – про відносини, а чоловіки – порнографію, тобто про с*кс. В цьому і є розбіжність базових схильностей. І культурні скрипти настільки ж визначають нас, наскільки визначені нами.

З одного боку, від популярних пісень до кіно, ми оточені демонстрацією культури випадкового с*ксу.

77% телевізійних програм в США в прайм-тайм містять ті чи інші форми с*ксу, 20% героїв кіно або телебачення займаються с*ксом, не перебуваючи у відносинах, і 15% з них – відразу після знайомства, при цьому як самі герої, так і їх прототипи – всі ми як і раніше ростемо на романтичних образах Діснея і сценарної установці «жили довго і щасливо».

Ми змушені справлятися з суперечливими суспільними запитами: жінки вибирають образ між впевненою і досвідченою Самантою і скромною «хорошою дівчинкою» Шарлоттою з «С*ксу у великому місті». Чоловіки – між турботливими і відданими партнерами і сексуально успішними «поганими хлопцями».

You cannot copy content of this page