Форбс розповів скільки найбагатші українці витратили на допомогу армії та українцям за час війни

Ввечері 23 лютого президент Володимир Зеленський зібрав із пів сотні представників великого українського бізнесу. Основний посил, який намагалися донести президент, члени уряду та військові, що були на зустрічі: ситуація контрольована, справа бізнесу – працювати. Вже на наступний день адженда підприємців була геть інша: рятувати себе та бізнес та/або рятувати країну.

Що обрали топпідприємці?

Справи говорять більше за слова. Ми зібрали інформацію, як великий бізнес підтримував ЗСУ та українців. Хочемо підкреслити: це не рейтинг. Перелік бізнесменів, які надали суттєву допомогу, далеко не вичерпаний, інформацію про обсяг допомоги багатьох учасників цього списку ми знайшли у відкритих джерелах. Намагалися її уточнити та деталізувати, але значна частина підприємців відмовилися надати інформацію, аргументуючи тим, що не бажають зараз жодного піару. Ми «не знайшли» інформацію про хороші вчинки багатьох підприємців, які «тихо» надали мільйони доларів (і з радістю додамо їхні прізвища до списку).

Мета проєкту – не піарити представників великого бізнесу, а показати їхній приклад і надихнути всіх українців на підтримку країни. (До переліку увійшли підприємці, які витратили понад $2 млн. Прізвища учасників розташовані в алфавітному порядку.)

Рінат Ахметов – $72 млн плюс $30 млн податків авансом

Ахметов обʼєднав ресурси й можливості бізнесів СКМ, свого фонду і клубу «Шахтар», щоб допомагати українцям. Дуже багатьом українцям – за підрахунками пресслужби СКМ, допомогу отримали 2,1 млн людей, або кожний 20-й українець. Найбагатший українець розвиває сім напрямків допомоги: гуманітарний (їжа, ліки, одяг, евакуація та архівація свідчень українців про війну); підтримка ЗСУ і ТРО; допомога переселенцям у містах присутності бізнесу СКМ; безкоштовна електроенергія для медиків та військових; доставка гуманітарки з Європи; шелтер на домашньому стадіоні «Шахтаря» та благодійне турне команди; співфінансування іномовлення FreeДом.

Джерело: коментар СКМ, дані на 29 квітня.

Геннадій Буткевич – $5,7 млн

Співзасновник найбільшої в Україні продуктової мережі АТБ допомагає військовим, дітям у лікарні «Охматдит» та тисячам українців, що отримають гуманітарку від АТБ. Буткевич витрачає як власні кошти, так і залучає свій BGV Charity Fund. З найбільших статей – 200 млн грн, які виділив АТБ на гуманітарну допомогу (ми порахували Буткевичу 67 млн грн, що пропорційно його частці в корпорації). 42 млн грн сам підприємець витратив на закупку безпілотників для ЗСУ і 36 млн грн на інші потреби ЗСУ Також бізнесмен придбав 17 автомобілей для ЗСУ і ТРО. І навіть віддав свій особистий броньований Lexus.

Джерело: коментар компанії BGV, дані на 30 квітня.

Олександр та Галина Гереги – $10 млн і $30 млн податків авансом

Власники найбільшої мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» дуже лаконічні: на кінець березня витратили 300 млн грн на потребу ЗСУ і ТрО, цифри за квітень ще не пораховані, повідомили в пресслужбі «Епіцентру». Мер Харкова Ігор Терехов розповів, що йому зателефонувала Галина Герега і запропонувала: «Приходьте в наші гіпермаркети і беріть все, що треба для міста». Пропозицією влада Харкова скористалася, каже Терехов. У якому обсягу – невідомо.

Джерело: коментар «Епіцентру» від 29 квітня.

Костянтин Жеваго – $6,3 млн і понад $30 млн податків авансом)

Останні роки основний власник компанії Ferrexpo (Полтавський ГЗК) живе в Лондоні, до нього були питання в українських правоохоронців із ГПУ і ДБР. Це не завадило фонду Ferrexpo витратити $12,5 млн на гуманітарні потреби. Серед основних напрямків: соцпідтримка переселенців і постраждалих від війни, купівля машин швидкої допомоги, доставка гумвантажів, евакуація зоопарків зі сходу країни. Жеваго володіє трохи більше ніж 50% акцій Ferrexpo, тому йому зарахована половина суми, витраченої компанією. Про допомогу від нього особисто нічого не відомо.

Джерело:— заява компанії Ferrexpo від 21 квітня.

Віктор та Олена Пінчук — $16,7 млн, плюс $3,5 млн зібраних через Ukraine Relief Fund

Основні фінансові зусилля Віктор Пінчук направив на допомогу ЗСУ і ТРО: на $8,9 млн закупили броньовану техніку (автівки), амуніцію, засоби зв’язку, прилади розвідувальної діяльності. Також вклалися в оборонні спорудження, організацію спальних місць для військових, тощо.

Наступна за розміром стаття видатків — медицина. Закупили: сім броньованих машин швидкої; понад 127 000 турнікетів і 82 000 бандажів, понад 50 000 кровозупинних засобів Сеlox, 2500 аптечок типу IFAK. Також Олена та Віктор виділили власний будинок для функціонування гуманітарних проєктів.

Родина Пінчук доклала зусиль на культурному фронті: за підтримки PinchukArtCentre створили її український павільйон «Україна: Захищаючи свободу» під час 59-ої Бієнале у Венеції (у партнерстві з Офісом Президента України та Міністерством культури).

Джерело — коментар пресслужби від 29 квітня.

Олександр Косован – $5 млн

Українська продуктова компанія MacPaw до війни була одним із найбільших у світі продавців софту для оптимізації роботи компʼютерів Apple. Після початку війни в компанії зʼявився зовсім новий напрямок – тактична медицина. MacPaw Development Fund, у якому тільки гроші компанії MacPaw, витратив $5 млн на підтримку ЗСУ та українців (дані компанії). Фокус на медичних комплектуючих – турнікети, матеріали, аптечки. Наприклад, завдяки Косовану в Україні зʼявились 40 000 турнікетів.

Джерело: коментар компанії MacPaw від 1 травня.

Юрій Косюк – $12 млн

Основний акціонер одного з найбільших у Європі виробників курятини МХП Юрій Косюк щедро поділився своєю продукцію з військовими та українцями. На середину квітня компанія направила 10 600 тонн благодійної продукції: військовим, мешканцям міст, де йдуть бойові дії, лікарням і т.д. Для розуміння масштабів, це приблизно 180 вагонів курятини. Вартість допомоги МХП майже $20 млн (Косюку належить 59% компанії, тому його сума допомоги менша). Можливо, на щедрість Косюка повпливали логістичні труднощі – вивезти такий обсяг продукції у Європу було би проблематично.

Джерело: заява компанії МХП від 11 квітня.

Олег Крот и Юрій Лазебніков – по $3,9 млн грн

Холдинг Techiia спеціалізується на кіберспорті та блокчейн-рішеннях. Війна змусила наростити експертизу в тепловізорах, дронах, касках, бронежилетах, раціях.

У компанії кажуть, що витратили вже 232 млн грн на закупки обладнання для ЗСУ та гуманітарної допомоги (їжа, медикаменти та предмети першої необхідності).

Джерело: коментар компанії від 29 квітня.

Іноземці, які надали Україні значну особисту фінансову допомогу

МакКензі Скотт – $10 млн

Письменниця (США)

Хіросі Мікітані – $8,7 млн

Співзасновник Rakuten (Японія)

Юрій Мільнер – $5,5 млн

Власник DST Global (Ізраїль)

Ларрі Еллісон – $5 млн

Співзасновник Oracle (США)

Віталік Бутерін – $4,7 млн

Співзасновник ethereum (США)

Іво Лукачовіч – $4,3 млн

Співзасновник Seznam.cz (Чехія)

Міла Куніс та Ештон Катчер – $3 млн

Актори (США)

Рон Конвей – $2,5 млн

Венчурний капіталіст (США)

Девід та Вікторія Бекхеми – $1,3 млн

Футболіст, дизайнерка (Велика Британія)

Джоан Роулінг – $1,3 млн

Письменниця (Велика Британія)

Джерела: інформація від благодійників, розрахунки Forbes.

Вадим Новинський – $7 млн

Загальна сума, виділена Фондом Вадима Новинського та бізнесами Смарт-Холдингу на гуманітарні проєкти, становить 206 млн грн. Основні напрямки допомоги: медичне обладнання та медикаменти 67 млн грн, продукти харчування 48 млн грн, 21 млн грн — евакуація біженців, повідомили в пресслужбі компанії. Якби 30 або навіть 15 років тому Новинському сказали, що він буде відкрито мільйонами доларів підтримувати країну, яка воює з Росією, то він би ні за що не повірив. Новинський – до 2011 року громадянин Росії (зараз України), закінчив напіввійськовий інститут авіації. І він один із найпалкіших адептів УПЦ Московського патріархату. Але левова частка його статків – це спільний бізнес з Ахметовим (чверть «Метінвесту»), і, мабуть, бізнес-інтереси таки мають значення.

Джерело: коментар компанії від 29 квітня.

Макс Поляков – понад $2,3 млн

Засновник Noosphere, яка фокусується на космічному бізнесі, Макс Поляков категорично відмовляється розповідати про свою допомогу. Але деякі великі цифри все ж потрапили в публічний простір. Волонтер та шоумен Сергій Притула проговорився у своєму стрімі на YouTube, що отримав від Полякова $1,3 млн, а мер Дніпра Борис Філатов розповів, що підприємець надав $1 млн благодійному фонду «ТАПС». Співрозмовник з оточення Полякова каже, що вже виділено набагато більше зазначених сум, але Поляков строго заборонив команді розголошувати цю інформацію. «Не хоче піаритись на війні», – каже співрозмовник

Джерело: відкриті джерела 1, 2.

Сергій Тігіпко – $3,3 млн

У пресслужбі групи TAC, яка належить Тігіпко, лаконічно прокоментували: витратив понад 100 млн грн

Дмитро Фірташ – $9,7 млн

Як і Костянтин Жеваго, власник Group DF Дмитро Фірташ уже давно «українець на дистанційці», він майже вісім років безвиїзно живе в Австрії, намагаючись відстрочити екстрадицію в США. Але його Group DF не залишилася осторонь, у пресслужбі порахували, що загальні витрати компанії на допомогу – $9,7 млн. Найбільші статті – $3,5 млн на спецрахунок НБУ, надання гуманітарної допомоги, закупи медикаментів для 14 лікарень, підтримка ТрО, облаштування бомбосховищ та інше.

Джерело: коментар Group DF.

Олександр Ярославський – від $3,3 млн

Харківський бізнесмен поїхав з України не через війну: 9 лютого автомобіль із його кортежу збив на смерть людину. 10 лютого Ярославський «планово вилетів до Лондону для зустрічі з сімʼєю», повідомила пресслужба. «Незважаючи на впізнаваність особи, ймовірно причетної до скоєння цього злочину… на статус цієї особи в суспільстві, на її можливості і звʼязки, злочин розслідуватиметься швидко, якісно і неупереджено», – заявила генпрокурорка Ірина Венедиктова.

Такий контекст не завадив Ярославському допомагати місту. На початку березня його компанія DCH надала до бюджету Харкова 25 млн грн, також відомо, що Ярославський придбав 17 машин швидкої допомоги. Повний обсяг допомоги невідомий, підприємець і його пресслужба не відповіли на запит.

Джерело: відкриті джерела 1, 2.

Також відомо, що активно допомагають українцям та/або ЗСУ: Петро Порошенко (не надали дані), Степан Черновецький ($1,5 млн), Андрій Ставніцер, Єгор Гребенніков, Артур Гранц, Томаш Фіала, Євген Черняк ($1,3 млн), Борис Ложкін, Владислав Чечоткін, Андрій Веревський, Гліб та Катерина Загорій, Костянтин Стеценко та Макар Пасенюк, Всеволод Кожемяко, Вʼячеслав Клімов та сотні інших. Вони не увійшли до переліку вище, бо не надали інформацію про свою допомогу та/або сума коштів, яку вони витратили на підтримку країни, менша ніж $2 млн.

You cannot copy content of this page