Герега, Ярославський, Ложкін та інші. Як український бізнес допомагає Харкову вистояти

На важливі питання, щодо сьогодення у Харкові у інтерв’ю виданню «Forbes. Україна» відповів мер міста Ігор Терехов.

Хто з місцевих бізнесменів найбільше допомагає Харкову?

Найбільше – народний депутат Ігор Абрамович. Багато допомоги: від продуктів харчування до всього, що потрібно для тероборони.

Ще хочу сказати про Галину Герегу, власницю «Епіцентру». Вона сама зателефонувала і каже: «Відкриваю всі магазини, все, що тобі потрібно, бери. Продукти харчування та будматеріали». Просто чудово.

Як влаштована координація роботи мерії з бізнесом та волонтерами?

Від початку ми організували штаб гуманітарної допомоги. Я його очолюю. Ми дивимося на баланс продуктів, що знаходяться у нас на складах, медикаментів, предметів першої необхідності, бензину, дизельного палива, паливно-мастильних матеріалів тощо. І коли нам щось потрібно, я звертаюся до бізнесу.

Цей штаб віртуальний чи є офіс, ви збираєтеся в автономному режимі?

Я не прихильник формалізувати цей процес. Для нас головне – результат. Мерія постійно координує з волонтерами. Що їм потрібно, ми даємо, що нам треба – вони роблять.

Вони молодці, отримують у нас продукти харчування, якщо треба паливо, розвозять туди, де потрібно, або ж готують їжу. Ми списали волонтерам усі комунальні платежі.

Дуже допомогли інші міста. Я звернувся до багатьох мерів, за винятком деяких, всі не просто відгукнулися, а дзвонили і самі пропонували допомогу. Серед тих, хто особливо відзначився, можу назвати мерів Вінниці, Одеси, Дніпра. І міський голова Коломиї, я його не знав до війни, сам зателефонував мені.

А відомі харків’яни-бізнесмени Олександр Ярославський, Борис Ложкін, Всеволод Кожемяко як допомагають?

Найближчим часом очікуємо від Бориса Ложкіна велику партію ліків та медичного обладнання для Харкова. Кожемяко тут. Створив батальйон для захисту міста. Ярославський поставив кілька «Газелей» для комунальних служб Харкова, а також медичне обладнання і машини швидкої допомоги для обласної лікарні.

Чи допомагає місто у релокації бізнесів із Харкова?

Усі бажаючі їдуть. Але я не дуже хочу, щоб бізнес виїжджав із Харкова. Моя позиція інша. Я розумію, що зараз великі виробництва запустити нереально, оскільки обстріли. Але мине деякий час і можна буде розпочати роботу. Малий і середній бізнес відкриваються. Я прошу їх про це. Моя політика така, що бізнес має залишатися у Харкові.

А як себе проявив середній бізнес? Допомагає місту?

Допомагає. І не лише середній, а й малий. Був показовий випадок. Я заїхав у місцевий будівельний магазин «Будмен» просто подивитися будматеріали. Підійшли до мене менеджери і запитують: «Що вам потрібно?» Я говорю: на такий об’єкт потрібні будматеріали. Вони відповідають: «Ми вам все підберемо, зі складу привеземо, за дві години буде все готове». Я говорю: випишіть рахунок, ми заплатимо. А вони: «Які гроші? Ви ж не для себе просите, а для Харкова».

Оце головне, це дорогого коштує. Люди готові сорочку із себе зняти заради харків’ян, які залишилися. Такого ніколи не було. Сьогодні зовсім інша атмосфера в місті, люди допомагають один одному в усьому, про гроші взагалі не йдеться.

Скільки потрібно коштів на відновлення Харкова? Яка роль бізнесу у відновленні міста?

Я не назву цифр, оскільки поки ми з вами розмовляємо, снаряди можуть руйнувати житлові будинки й інфраструктуру, і це одразу інші суми. На сьогоднішній день 25% житлового фонду в Харкові зруйновано. Адміністративні будинки, поліклініки, 100 шкіл.

Потрібні великі інвестиції. І про те, що один бізнесмен чи просто на бізнесі можна відновити місто, годі й говорити. Тут має бути консолідація бізнесу, держави та глобальних інвестицій. І, звичайно ж, багато що залежить від нас, ми маємо бути відкритими, маємо надати привабливі умови інвесторам.

Після війни Харків залишиться машинобудівним містом чи треба перевигадувати його бізнесову сутність?

Залишиться машинобудівним містом. Але не тільки. Я хочу серйозно розвивати IT й індустріальні парки. Ми працюємо над цим, створюватимемо умови. Тож Харків зростатиме.

You cannot copy content of this page