Він мене обманює

Підліток приховує правду? Це нормально, – пояснює дитячий психолог Даніель Марселла (Daniel Marcelli). Підлітковий вік означає кінець «прозорих» відносин між дитиною та її батьками. Варто прийняти це … в певних межах ».

Днями ваш син або дочка стверджували, що заночували у свого кращого друга або подруги, які розповіли таку ж історію своїм батькам. Насправді обидва провели ніч за комп’ютером у однокласників, чиї батьки поїхали на дачу …

Ваша перша реакція – крайнє обурення, розгубленість, навіть лють: як він/вона змогли так нахабно брехати? Чим вони там займалися? Треба покарати!

Підлітки 13-14 років прагнуть вислизнути від батьків, тому що відчувають: настав час ставати самостійними. Звідси і раптова поява дрібних обманів, недомовок. Виведені з себе брехнею підлітка, ще недавно такого відкритого і беззахисного, батьки дорікають йому в небажанні їм довіряти ( «Я дуже розчарований») і постійно нагадують про масу небезпек ( «Я хочу знати, де ти і з ким»).

Насправді за їх словами ховається страх втратити над своєю дитиною контроль. Нічого не поробиш, перехідний вік означає початок «непрозорих» відносин з дітьми, і з цим доводиться погодитися, щоб не загальмувати природний процес дорослішання.

Інша справа, якщо мова йде про серйозні обмані. Підробка підпису на документі або вкрадені з вашого гаманця гроші – проступки настільки серйозні, що необхідно рішуче втрутитися, прояснити свою позицію і контролювати підлітка якийсь час.

Подумайте про можливі причини обману: у нього труднощі в школі? Чи вистачає йому кишенькових грошей? Чи достатньо свободи ви йому надаєте? Найчастіше діти змушені брехати батькам, які самі можуть підвести, обдурити дитину або ж не дають йому ніякої можливості проявити самостійність.

Деякі підлітки постійно прибріхують, вигадуючи собі захоплююче життя, щоб додати собі ваги в очах приятелів, привернути увагу нескінченно зайнятих батька або матері. Можливо також, що від них приховують «сороміцькі» деталі сімейної історії: тюремне минуле когось з родичів, наркотики, любовні зв’язки … Несвідомо підлітки відтворюють поведінку батьків, яким краще зважитися на пряму розмову з сином або дочкою, а не докоряти їм за обман .

You cannot copy content of this page