Я людина забобонна

Присісти «на доріжку», кинути монетку там, куди нам хочеться повернутися, – у багатьох з нас є свої маленькі забобони. Але іноді їх стає так багато, що вони заважають нам жити. Як не дозволити їм стати занадто нав’язливими?
Забобон – віра в невідомі потойбічні сили, які можуть впливати на нашу долю і успіх. З точки зору глибинної психології це вроджена особливість нашої психіки. Забобони зародилися разом з людством і супроводжують його протягом усієї його історії.

Уникнути хаосу
Психотерапевт Крістоф Андре (Christophe Andre) пояснює: в основі марновірства лежить наше прагнення встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між подіями. Здатність до таких висновків була необхідна нашим предкам для виживання. Тому нашому розуму часто простіше винайти магічний зв’язок між двома незалежними фактами, ніж допустити випадковий збіг.
Так ми робимо непередбачуваний світ більш впорядкованим – нехай тільки в нашій уяві. Весь день мене переслідують невдачі? Нічого страшного, так і повинно бути, адже сьогодні п’ятниця, 13-е.

Приручити долю
Ми інтуїтивно розуміємо, що є сили, над якими ми не владні, а вони можуть впливати на нас. Ми не можемо все контролювати. Це відчуття породжує тривогу. А бездіяльність її посилює. Ритуали і прикмети – це можливість щось зробити для захисту від напастей, встановити гармонію зі стихіями або втішитися.
Наприклад, народна прикмета каже: «Безгрошів’я – це перед багатством» і радить подавати милостиню, щоб розбагатіти.
«Чим більше ми схильні турбуватися, тим сильніше потребуємо забобонів, – додає Крістоф Андре. – Ритуали мають ту ж втішну силу, що і молитви. Ризиковані ситуації, де результат залежить не від людини, а від випадковості, також підвищують потребу в забобонах. За статистикою, спортсмени-професіонали, пілоти «Формули-1» і матадори більш забобонні, ніж звичайні люди».

Що робити?
Бути терпиміше до себе
Якщо ваші амулети, ритуали і прикмети допомагають заспокоїтися – не відмовляйтеся від них.

Перевірити на досвіді
У важкий період життя ви помічаєте, що вам хочеться частіше використовувати змови і заклинання, а слідування прикметами забирає все більше часу? Зробіть перерву і подивіться, що станеться. Навряд чи кількість нещасть різко збільшиться.
Запитати у спеціаліста
Ви спробували перестати виконувати свої ритуали, і тривога почалп захльостувати вас? Не сумнівайтеся, призначайте зустріч з психотерапевтом, який спеціалізується на тривожних розладах.

Тому, хто поруч
Поставтеся з повагою до прикмет і амулетам забобонних людей. Немає сенсу пояснювати близькій людині, що його ритуали марні, – ви не переконаєте відмовитися від них, просто людина постарається приховати їх від вас. При цьому пам’ятайте, що власну поведінку ви не зобов’язані підпорядковувати чужими правилами. Якщо прикмет стає занадто багато, можна згадати або придумати «протиотрути».
Сіль, що розсипалася не призведе до сварки, якщо дрібку перекинути через ліве плече. Схрещені пальці «знешкодять» чорну кішку на дорозі. До того ж у неї на кінчиках вух, схоже, білі волоски …

You cannot copy content of this page