Як довести будь-яку справу до кінця

Вивчити нову іноземну мову, освоїти мову програмування або створити власний тематичний блог – справа не одного дня. Досягти омріяної цілі допоможуть прості прийоми: методика SMART, техніка тайм-менеджменту «З’їж слона» і додаткова мотивація. Розповідаємо, як не здатися при перших труднощах і довести розпочате до кінця.

Правильно сформулюйте мету

Для постановки мети використовуйте методику SMART. Її активно застосовують в бізнесі, але завдяки своїй універсальності вона підійде для оцінки будь-яких цілей. Методика дозволяє перетворити смутні бажання в точний план дій.

Правильна мета повинна бути:

конкретною (Specific),
вимірною (Measurable),
досяжною (Achievable),
важливою (Relevant),
з визначеними термінами (Time bound).

Щоб чітко сформулювати свою мету, дайте відповідь на наступні питання:

• Що я отримаю, досягнувши мети?
• Які результати підтвердять, що мета досягнута?
• Чи зможу я досягти цієї мети? Чи не занадто вона складна? Що може завадити?
• Чи співвідноситься моя мета з головними життєвими планами?
• Скільки часу знадобиться, щоб досягти мети? Коли повинен бути отриманий результат?

Відповіді допоможуть зосередитися на головному і досягти конкретної мети буде легше.

Розбийте велику мету на маленькі завдання

До великої мети складно підступитися, бо вона здається нездійсненною. В цьому випадку стане в нагоді техніка, запропонована експертом по тайм-менеджменту Глібом Архангельським – «З’їж слона по шматочках». Розбийте велику мету на маленькі завдання. Наприклад, велика мета – вивчити англійську. Підзадачі: вчити слова та граматику, дивитися фільми в оригіналі, знайти носія мови та практикуватись, займатися з репетитором, виконувати перевірочні тести.

Маленькі цілі у великому проекті допомагають структурувати роботу і бачити картину в цілому. Ви будете знати, з чого почати і куди рухатися далі.

Складіть розклад

Розклад допоможе упорядкувати завдання і знайти для кожної справи своє місце. Постарайтеся щодня робити кілька маленьких кроків до мети. Наприклад, виділіть пару годин ввечері, щоб розібрати одну тему з підручника або повторити вивчені слова.

Визначте терміни виконання на кожен етап. Звіряйтеся з розкладом, щоб коригувати темп роботи. Зробіть розклад гнучким, щоб при необхідності зрушити графік на пару годин. Щоб не забути про щоденні завдання, використовуйте планер у смартфоні.

Відмовтеся від перфекціонізму

Коли Ви орієнтовані на ідеальний результат, важко взятися за роботу зі страху допустити помилку. Так Ви відкладаєте завдання до останнього, а потім працюєте до пізньої ночі, нехтуючи сном і відпочинком.

Щоб не зациклюватися на постійних поліпшенях, ставте чіткі дедлайни для кожного завдання. Якщо на виконання завдання потрібно кілька годин – використовуйте будильник. Як тільки він задзвенить, переходите до наступної задачі. Викладайтеся по максимуму у відведений час.

Під впливом додаткового обмеження Ви станете працювати швидше і рішення приймати буде легше. Краще витратити час на активні дії, а не на нескінченні обмірковування.

Знайдіть надихаючі приклади

Пошукайте людей, які вже досягли схожих цілей. Поспілкуйтеся особисто або подивіться інтерв’ю з відомими особистостями. Ви зрозумієте, що вони теж стикалися з певними труднощами і дізнаєтеся їх лайфхаки. Такі історії допоможуть позбутися від зайвих сумнівів.

Буде круто, якщо ви знайдете наставника або людей, у яких такі ж інтереси. Рухатися разом легше, ніж поодинці.

Будьте готові до невдачі

Сумніви і страхи часто збивають зі шляху. Спрогнозуйте заздалегідь негативний сценарій і продумайте, як будете вирішувати проблеми. В такому випадку, коли складнощі на шляху все-таки виникнуть, вони не стануть несподіванкою.

Не здавайтеся при перших труднощах, просто прикладіть ще більше зусиль і продовжуйте слідувати плану.

Додайте додаткову мотивацію

Ентузіазм, з яким приступаєте до нової справи, з часом згасає. Використовуйте зовнішній тиск, щоб не здатися завчасно: розкажіть друзям і батькам про свою глобальну мету. Таким чином, Ви дасте публічну обіцянку її виконати. Можна навіть укласти парі.

Сприймайте шлях до мети як гру

Уявіть, що ваша справа – це квест з різноманітними завданнями. Приготуйте собі невеликі призи за кожну перемогу, наприклад, відправтесь у подорож за підвищення знання іноземної мови на один рівень.

You cannot copy content of this page