Як спілкуватися на “ти” чи на “ви”?

Банальна побутова ситуація – але вона зачепила би багатьох. У магазині по сусідству з будинком продавщиця, яка знає людину в обличчя, раптом заговорила на «ти». Людина розгубилася, відчула себе збентеженою.

Неприємно і в той же час незрозуміло, як реагувати. Ми зазвичай говоримо «Ви» незнайомим або малознайомим людям, тим, хто старше за віком, вище за статусом.

У будь-якому випадку «Ви» – ввічливе ставлення, прояв поваги до співрозмовника – передбачає дотримання дистанції, а іноді – надання іншого безпечного простору.

На «ти» ми звертаємося до близьких людей і до Бога. Це прояв довіри і любові. Але є й інша «ти», яке свідчить про відсутність дистанції, поваги, іноді навіть про те, що людину зводять до функції, ролі.

Хоча тут можливо і помилкове сприйняття і нерозуміння. Несподіваний перехід з «Ви» на «ти» може означати лише мимовільне прагнення до більшої близькості, до якої ми (поки) не готові.

Для тієї продавщиці, впевненою в собі жінки, «ти», можливо, було знаком розташування і приязні. Але людина відчула незручність і сердилась на неї і на себе.

Важливо було зрозуміти, що сталося. Продавець – експерт свого товару. І за цим критерієм позиція експерта вище позиції покупця. Але людина – експерт своїх відчуттів. І я краще знае, як хоче, щоб до неї зверталися.

Своїм «ти» вона порушила рівність позицій. У таких випадкахкраще сказати: «Мені подобається приходити до вас за покупками. Але мені хотілося б, щоб ми зверталися один до одного на «Ви».

You cannot copy content of this page