ЗСУ знищили 5000 одиниць російської техніки, тепер це металобрухт на $45 млн – Forbes Україна

Вага всієї знищеної російської техніки на 8 квітня – 85 000 т. З неї:

близько 75 000 т – вуглецева та нержавіюча сталь;
2500 т – алюміній;
1000 т – мідь;
понад 360 т титану та магнію;
а також 10 кг платини, 18 кг золота та 1,2 тонни срібла.

Для розуміння масштабу: у 2021 році загальна заготівля металобрухту в Україні – 4,1 млн т. Українські металургійні заводи для виробництва сталі використали 80% цього металобрухту.

Якщо утилізувати всю військову техніку, а метали продати, то можна отримати близько $45 млн

$31 млн принесе брухт чорних металів;
$8 млн – мідь;
$4 млн – алюміній;
$1 млн – інші кольорові метали;
$1 млн – дорогоцінні метали.

Але військовий металобрухт не просто продати:

Військовий брухт має свою специфіку, каже Олександр Шейко, в.о. голови Науково-експертної ради асоціації «УАВтормет». До війни, за його словами, основними джерелами металобрухту були металеві конструкції мостів, будинків, промислового обладнання (75%), побутовий брухт (15%) та відходи виробництва (10%).

Такий брухт збирається, сортується і потім продається металургійним підприємствам. Від постачання брухту в Україні гостро залежать два металургійні підприємства – «Інтерпайп Сталь» та «Дніпроспецсталь», які мають електроплавильні потужності та працюють виключно з використанням металобрухту, каже Шейко.

Утилізація військового металобрухту, за його словами, є більш складним і трудомістким процесом, що вимагає контролю з боку держави. Наприклад, утилізація та переробка літаків перебуває під контролем СБУ, бо деякі компоненти мають стратегічне значення для оборонної промисловості держави.

Утилізацією стрілецької зброї займається Нацполіція. Металобрухт з-під пістолетів та автоматів – це вуглецева та легована сталь.

Утилізацію боєприпасів та сухопутної військової техніки проводять підприємства Міноборони. Який це має вигляд? Підбитий танк місці обстежують вибухотехніки на наявність вибухівки. Після цього Міноборони перевозить його на свої майданчики, де спеціалісти оборонних підприємств демонтують уцілілі деталі для повторного використання.

Частина танка, що залишилася, сортується за видами металів, які можуть бути продані на відкритих аукціонах або передані оборонним підприємствам. Така модель утилізації військової техніки працювала і до війни, каже президент асоціації «УАВтормет» Володимир Бублей. «Це дорогий процес, який зазвичай потребує дотацій з боку держави, – каже він. – У цьому разі йдеться не про заробіток, а про безпеку та поповнення запчастинами української армії».

Танк, за словами Шейка, складається з різних типів металу, частка яких може відрізнятись залежно від моделі танка. Узагальнено це виглядає так:

Компоненти із легованої сталі. Така сталь має специфічний хімічний склад, що обмежує її використання у звичайному металургійному процесі. До війни такий метал могло переробляти одне підприємство – «Дніпроспецсталь». У бронетехніці вміст такого металу може сягати 40%.

Компоненти із вуглецевої сталі або чавуну. Вміст таких компонентів у середньому не перевищує 30%, але їх сортування досить затратне і потребує спеціальних навичок.

Компоненти із кольорових металів. Насамперед це двигун та його частини, електропроводка, різноманітні електронні системи. Таких металів у танку до 15%.

Навряд чи вдасться заробити і фермеру, який притягнув з поля бою трофейний ЗІЛ. За словами Бублея, таку техніку найкраще передати військовим. По-перше, вона несе потенційну небезпеку для життя людини, а по-друге, її навряд чи приймуть на пункті прийому металобрухту. «Неозброєним оком видно, що це військовий брухт, а без відповідних сертифікатів від Міноборони його неможливо буде продати кінцевому споживачеві – металургійним підприємствам», – каже він.

Related Post

Надзвичайний стан в Угорщині: навіщо це проросійському прем’єру ОрбануНадзвичайний стан в Угорщині: навіщо це проросійському прем’єру Орбану

Нищівний удар по шостому пакету санкцій ЄС від Угорщини: в кулуарах Давоса голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що на саміті за тиждень навряд чи буде рішення по російському

Евакуація з “Азовсталі”: Зеленський заявив, що поранених українських захисників вдалося вивезти з МаріуполяЕвакуація з “Азовсталі”: Зеленський заявив, що поранених українських захисників вдалося вивезти з Маріуполя

Операція з порятунку оборонців Маріуполя розпочата українськими військовими. Президент Володимир Зеленський повідомив, що поранених українських захисників Маріуполя, які героїчно тримали оборону на заводі “Азовсталь”, вдалося вивезти з блокади. Про це

Макрон пропонував Україні поступитися суверенітетом, щоб путін зберіг обличчя — ЗеленськийМакрон пропонував Україні поступитися суверенітетом, щоб путін зберіг обличчя — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський заявив, що його французький колега Емманюель Макрон пропонував Україні частково поступитися своїм суверенітетом, щоб глава рф володимир путін зберіг своє обличчя. Про це Зеленський сказав в