Чому кожний третій українець сумує за СРСР?

За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, понад 30% українців шкодують через розпад СРСР, 50% – не шкодують.

На «дискотеки 80-х» з’їжджаються тисячі людей. На ювілейних концертах  70-х років повні аншлаги. Класика радянського кіно, ретромузика, кафе в стилі минулої епохи – все це сьогодні користується помітною популярністю … Чому українців  різних поколінь так приваблюють культура і реалії минулого часу?

Знайти своє історичне коріння або повернутися в молодість

Інтерес до радянського минулого в кожному віці виникає з різних причин. Ті, кому за 40, повертаються таким чином в свою молодість, коли, як відомо, і сніг був біліше, і люди були добрішими … Ми взагалі схильні ідеалізувати ситуацію, в якій відбувався вибір життєвого шляху, – це дозволяє нам зберегти позитивну думку про себе . Інтерес молодих людей, які народилися в епоху змін і були відірвані від недавнього минулого країни, пов’язаний з пошуком своїх історичних коренів.

Серед тих, хто належить до середнього покоління, на ті часи орієнтовані люди певного соціально-економічного статусу. Ті, хто відчуває: що б вони не робили, вони залишаться менеджерами середньої ланки, «клерками» по життю. Це розчарованість не стільки в собі, скільки в тих можливостях, які мислилися як ширші. І, може бути, відчуття, що в СРСР все було б по-іншому.

Нам властиво згадувати з солодким сумом про те, що пішло безповоротно

Але інтерес саме до радянських часів, можливо, обумовлений тим, що ця епоха закінчилася надто різко, а такий перерваний, незавершений «гештальт» (події, процеси) краще запам’ятовуються, продовжують нас хвилювати і породжують бажання пережити їх заново. Крім того, людей “змушували” любити радянську реальність, а будь-який примус, як відомо, викликає протест. Зараз, коли ніхто не примушує, в нас прокидається справжня любов до того гарного, що було.

Знайти точку опори в минулому, щоб впоратися з темпом сучасного життя

Передбачуваність минулого життя (з усіма її мінусами) для деяких з нас краще невизначеності сьогоднішнього дня і майбутнього. Людині, яка живе в ситуації швидких соціальних змін, взагалі властиво шукати точку опори в часі абсолютної стабільності – це допомагає впоратися з темпом сучасного життя.

До того ж є люди, які дійсно вірили в ідеали радянського ладу. Навіть у молодому поколінні, знають про минулу епоху з розповідей старших, є ті, хто відчуває ситуацію минулих років як більш справедливу і людяну.

You cannot copy content of this page