Чому не можна зберігати телефони під іменами «мама» і «чоловік»

Шахраї – вони давно вже не кримінального вигляду особи. Перекваліфікувалися! Тепер злочини можуть відбуваєтися набагато технологічніше, без візуального контакту, причому працюють явно обдаровані й талановиті, перед їх натиском встояти досить непросто. Мало того, знають куди і кому дзвонять. Як так виходить? Всьому причиною безпека номера телефону, яким ти користуєшся.

Звідки шахраї дізнаються номери телефонів і як знають, що твого чоловіка звуть Льоша, дочку Катя, а маму Зіна?

Напевно, не раз доводилося чути історії про те, що, мовляв, подзвонив там якийсь, сказав, що син у ДТП, але він його друг і, щоб відкупитися, потрібно двадцять тисяч, а то «закриють». Нажаль, нерідко так буває, що люди добровільно розлучаються з грошима, і потім шукай вітра в полі. Особливо страждають пенсіонери, які в цих справах дуже довірливі.

Коли питаєш, чому повірили, кажуть, що ті все знали – і як сина (доньку, сестру, зятя) звуть, і нас як звуть, все дуже правдоподібно. Дуже швидко відбулося, не встигли отямитися, а вже все – велика сума в руках у шахраїв. Так звідки вони дізнаються номери та особисту інформацію?

Це з серії спаму, який раптом з’являється в твоєму вайбері або WhatsApp. Наприклад, оператор мобільного зв’язку по дружбі може «поділитися» своїми базами даних з торговими мережами. І ось який-небудь супермаркет ні з того ні з сього раптом починає нагадувати тобі про акції і знижки. Але тут все витонченіше.

Наприклад, багато мобільних додатки на Android завжди запитують різні дозволи, в тому числі і до контактів, причому ці програми з контактами можуть бути ніяк не пов’язані. Аж до того, що це буде примітивний ліхтарик, який просто включає білий екран на максимальну яскравість. Здавалося б, для чого йому твої контакти?

Це і є відповідь на питання – так зловмисники отримують доступ до імен, прізвищ і навіть до геолокації, в сучасних смартфонах є і така функція. Потім ця інформація продається на закритих аукціонах або в тіньовому інтернеті, потрапляє в руки різного рівня шахраїв і – вуаля! – у них є всі  підказки для того, щоб спробувати влаштувати шахрайство.

Мама записана як «Надія Миколаївна»

А тепер чому потрібно маскувати контакти. Багато людей люблять записати у себе в телефонній книжці, наприклад, не просто «брат», а «брат Коля». Або «мама Надя». Якщо ти записуєш контакти так, то по твоїй телефонній книзі можна простежити все геніалогічне дерево. Так чому б не ускладнити завдання шахраям? Нехай у них не буде зачіпок, а значить і приводу дзвонити! Як завгодно, але не брат і сват.

І, звичайно ж, обов’язково перевіряй свої програми та їх доступи. Зрештою до номера телефону прив’язана не тільки телефонна книга, а й номери банківських карт. Не рідкісні випадки, коли зловмисники представляються співробітниками банку і кажуть про блокування. Ні в якому разі не передавай їм ніяких даних, це шахраї.

Як зрозуміти, що дзвонить шахрай

1) Коли надходить несподіваний дзвінок з незнайомого номера і тобі кажуть про якісь аварії, не поспішай впадати в паніку – саме на це і розраховують кіберзлочинці. Якщо в інциденті нібито замішані родичі, обов’язково їм передзвони перед тим як приймати необачні рішення.

2) Якщо дзвонять з банку і повідомляють про підозрілу активність – це шахраї. Зазвичай співробітник банку не стане дзвонити і запитувати додаткову інформацію, це заборонено законом. Вся інформація по твоїм рахунках і картах, яку знає банк, співробітник бачить у себе на екрані.

3) Пам’ятай, що смс від банку на підтвердження платежу – це пароль, який ніхто, крім тебе, знати не повинен. Точно так же, як і «три простих цифри» на звороті картки. Це секретна інформація, як і ПІН-код, який теж не можна передавати третім особам. Зловмисники можуть тебе квапити, тиснути, погрожувати штрафами – не ведіться. Припиняй розмову і дзвони в банк за номером, який вказаний на карті.

You cannot copy content of this page