В родині пануватиме мир та любов, якщо провести Різдвяний святвечір 6 січня як належить

Новорічні та різдвяні свята у розпалі. І хоча погода зовсім не схожа на зимову, без снігу та сильних морозів, але люди з радістю зустріли Новий рік. Також зустріли Різдво віруючі католицької церкви. Попереду ще одна дата святкування Різдва – 7 січня. А також святвечір – останній день перед Різдвом.

Святвечір зустрічають за один день до Різдва. Виходить, що таке свято варто відзначати 24 грудня та 6 січня. Як правило, цього дня віруючі ще тримають різдвяний піст, тому святкують святвечір досить скромно та спокійно. Сама назва такого дня походить від слова «сочиво» — традиційного частування з пшеничних зерен.

Як правильно зустріти святвечір

Святвечір ще можуть називати святим вечором. Обидва варіанти будуть правильними. Згідно з біблійними текстами, саме цього вечора на небі зійшла Вифлеємська зірка. Вона стала сигналом для всього світу, що народився маленький Ісус. Цей факт став знаковим, адже навіть зараз сім’ї збираються за одним столом і починають вечеряти лише після появи першої зірки на небосхилі.

Більше того, у давнину віруючі цілий день нічого не їли. Першою їжею для них ставала святкова вечеря. Нині це правило не дуже поширене. Тоді як традиції з дюжиною пісних страв намагаються дотримуватися беззаперечно. В обов’язковому порядку на стіл подавали узвар, кутю, квашену капусту, вареники (з капустою або картоплею), рибу, гриби, буряк, пісний борщ, рибне заливне, вареники з вишнею, квасолю, пампушки або іншу пісну випічку.

Звичайно, варіації пісного меню у кожної господині свої. Окрасою столу стає кутя. Її також роблять по-різному. Найчастіше кутю готують із пшениці, хоча є рецепти куті на основі, наприклад, рису. Крім цього, у хід йдуть мак, мед, волоські горіхи, родзинки. За бажанням можна додати курагу, чорнослив, шматочки шоколаду чи халви.

Корисні поради

У день святвечора краще відмовитися від прибирання будинку, прання, шиття та інших домашніх справ. Тоді як готування їжі не забороняється. Буде чудово провести цей день та вечір у сімейному колі. Твої домочадці навіть можуть приєднатися до процесу приготування 12 святкових страв. Так би мовити, можна поєднати приємне з корисним.

Не зайвим стане відвідування храму, подача милостині нужденним, домашні молитви. Якщо немає можливості сходити до церкви чи ситуація не дозволяє цього зробити, то можна прочитати молитви вдома. Важливо пам’ятати, що в день святвечора треба молитися за тих, хто назавжди пішов за обрій життя. Згадай усіх, кого знав і не знав. Попроси у Всевишнього для кожної душі, що пішла, вічного спокою і м’яких хмар.

Цікаві традиції

Зрозуміло, не всі традиції, з якими колись зустрічали святий вечір, сягнули наших днів. Але вони були дуже цікавими та повчальними для молодшого покоління. Отже, зійшла перша зірка, і сім’я могла приступати до трапези після молитви. Першим за стіл сідав батько, а потім усі інші.

Також глава сімейства міг підкинути до стелі ложку куті. Після цього варто розглянути, чи багато зернят прилипло. Якщо багато, то у новому році врожай буде добрим. А якщо зовсім нічого не долетіло, то й уся праця може піти нанівець. Більше того, важливо запалити на столі свічку та приготувати порожню тарілку.

Це робили для того, щоб формально почастувати тих родичів, які покинули цей світ. Тарілку та ложку можна ставити на основному столі або в якомусь іншому місці. Наприклад, на підвіконні. За бажанням тарілку можна наповнити кутею.

У кутку під іконостасом наші предки ставили дідух — сніп із пшеничних колосків, який міг бути частиною першого чи останнього врожаю минулого року. Дідух був даниною поваги предкам та запорукою гарного врожаю в майбутньому.

Новорічні та різдвяні свята на порозі

Святвечір давав початок періоду святок, який закінчувався на Водохреща 19 січня. Дуже важливо й у святий вечір і у решту релігійних свят підтримувати одне одного. Заборонена будь-яка лайка, лайки, заздрість, погані думки. Якщо й посварилися, то треба скоріше миритися. Також цього вечора любили ворожити, хоча священнослужителі подібні розваги не схвалюють.

Щиро сподіваємось, що період новорічних та різдвяних свят стане можливістю для повного перезавантаження. Часи важкі, і поки що ці труднощі не планують закінчуватися. Тому важливо триматися стійко, як ніколи раніше. Бажаємо кожному душевного тепла, миру та спокою.

You cannot copy content of this page