Перейти до вмісту

Забобонна баба казала не саджати біля будинку калину, не послухалися і прикликали горе

  • від

Всім відомо, що домашня червона калина має масу корисних властивостей для здоров’я людини. Але чи варто садити кущі цієї рослини біля будинку, щоб мати під рукою такий цілющий продукт? Я б не ставила це питання, якби не натрапила на різні погляди з цього приводу.

Домашня червона калина

Червона калина є стародавнім символом вогню і сонця. В Україні її поважають здавна, вважаючи за священну рослину. Червоні грона символізують молодість, здоров’я, любов, вірність, колір – красу, дівочу честь, а стиглі ягоди – материнство.

Раніше калину садили біля колодязів, нею прикрашали житла, коровай та весільні вінки. А дівчата заколювали калиною коси. Рослину садили на місцях вічного спокою козаків. У таких випадках калина символізувала безперервність роду та свободу нації.

Біля будинку калину теж садили. Люди вірили, що це привабить щастя та удачу, а також допоможе налагодити стосунки у сім’ї та вирішити важкі проблеми. Рослина ставала своєрідною приманкою для достатку та благополуччя. Калина оберігала людей від неприємностей. Вона надихає та підживлює людей енергією.

Були також городні та погодні прикмети, пов’язані з калиною. Наприклад, коли зацвітала калина, варто було починати сіяти гарбуз, кукурудзу та огірки. Якщо калина вже дозріла, а листя на ній залишалося зеленим, це віщувало теплу осінь. А якщо ж грона починали рано червоніти, люди чекали холодної та ранньої зими.

Калину часто садили біля будинку, де селиться новоспечене подружжя. Згідно з прикметою, це допомагало зміцнити шлюб і берегло молодят від сварок та недомовок. Як домашній оберег використовують гілки та ягоди калини. Наприклад, пару сушених ягідок можна покласти в кишеню куртки чи піджака. Захист діятиме на енергетичному рівні.

Сила червоної калини

Здавна вважалося, що калина оберігала здоров’я нареченої в новому будинку і допомагала їй стати гарною дружиною та гідною продовжувачкою роду.

Рослина допомагає не тільки зберегти, а й примножити жіночу силу, енергетику та красу. Грона з плодами калини часто клали поруч із породіллю під час пологів, а також прикрашали ними дитячу колиску при народженні дочки.

Домашня червона калина грає велику роль в українському фольклорі. Колись проводжаючи сина в далеку дорогу, мати напувала його калиновим напоєм, а з собою давала хліб із калиною. Калина уособлює духовний потяг до рідної землі, свого берега, своїх традицій.

Про це свідчить народна поезія: мова – диво калинове, калиновий міст, калинова сопілка, калинова люлька та інше. В Україні збереглося багато населених пунктів із поетичною назвою Калинівка.

Є безліч згадок про червону калину в народній музичній творчості. Так, найвідоміша українська пісня «Ой у лузі червона калина» сьогодні стала одним із найголовніших символів боротьби за свободу. Ви ж знаєте, що це гімн січових стрільців?

Інша точка зору

Незважаючи на все сказане, є люди інших традицій. Наприклад, існує думка, що садити червону калину біля будинку не до добра. Мовляв, так ти прирікаєш себе на самотність. Якщо й садити, то тільки за будинком, подалі від чужих очей.

Також це питання можна розглянути із практичної точки зору. Калина росте швидше і краще біля водойм, водяних колонок. Якщо посадити деревце біля житла, воно потребуватиме багатого поливу, а вода, у свою чергу, може негативно вплинути на фундамент будинку.

Якщо ти хочеш прикрасити свою дачу чи подвір’я кущем розкішної калини, раджу не звертати уваги на безглузді забобони. Плюсів та світлих символів у цієї рослини виразно більше. Крім того, не варто забувати і про корисні якості ягоди.