Закон підлості: він дійсно працює!

Закон Мерфі, він же закон підлості, говорить: «Якщо яка-небудь неприємність може статися, вона трапляється». Сформульовані ще в 1949 році, ці принципи породили цілу хвилю висновків, неймовірно популярних і сьогодні.

Історія появи законів Мерфі унікальна в тому відношенні, що випадково сказана фраза призвела до появи цілого зводу дотепних логічних закономірностей, якими можна пояснити практично будь-яку подію.

Капітан Едвард Мерфі працював інженером на військовій базі «Едвардс» у США. Під час випробувань авіаційних систем на проекті «MX981» ВВС США хтось із техніків допустив єдину можливу помилку, і механізм працював невірно. Мерфі, як один з розробників, був притягнутий до розслідування інциденту. Він перевірив всі експериментальні дані і зрозумів, що техніки неправильно підключили пристрій. Тоді він і сказав фразу, що стала згодом знаменитої: «Anything that can go wrong will go wrong», що перекладається на українську мову як «Якщо є ймовірність того, що яка-небудь неприємність може трапитися, то вона обов’язково станеться». Фраза пішла в народ і стала крилатою. На її основі була створена ціла афористична система, що стала частиною масової культури завдяки журналісту Артуру Блоху, який опублікував в 1977 році збірку «Законів Мерфі».

Сам Едвард Мерфі ставився до такої популярності своєї сентенції досить скептично. Він говорив, що в першу чергу мав на увазі роль людського фактора при проектуванні технічних апаратів.

Закон Сода

Закони Мерфі стали наочним прикладом того, як при успішному маркетингу можна зробити одкровення з уже відомих принципів. Задовго до того, як Едвард Мерфі сказав знамениту фразу, в Англії був відомий так званий «закон Сода», який говорить, що все погане, що тільки може статися з бідним шахраєм обов’язково з ним станеться. В Англії до цих пір закони Мерфі називають законом Сода. Також в 1928 році відомий фокусник Адам Халл Ширк стверджував, що «дев’ять з десяти фокусів, які можуть не вийти, зазвичай і не виходять», що також дуже схоже на знамениті закони Мерфі.

Справедливості заради треба сказати, що відомі закони Мерфі були і у нас в країні. Тільки у нас вони здавна називаються «законом підлості» або «законом бутерброда».

Чому це працює?

Скажіть чесно, чи часто ви шукаєте причини того, чому кожен день вам вдається доїхати до роботи або зробити якусь справу? Тепер уявіть, що вам з якоїсь причини довелося спізнитися на роботу, застрягши в пробці, або у вас «раптом» заїло блискавку на куртці і ви запізнилися на виставу, на яку збиралися вже не один місяць.

На думку психолога Стіва Бріггса, закони Мерфі з їх дотепним фаталізмом працюють виключно з тієї причини, що ми схильні сприймати сприятливий збіг обставин за норму. А будь-який промах людина схильна пояснювати масою причин. Виправдання знайдеться завжди, найпростіше пояснити помилку законами Мерфі.

Як це працює?

Незважаючи на свою штучність, закони Мерфі реально працюють. Їх підтвердження кожен з нас не раз зустрічав у житті. Коли ви їдете в пробці, варто вам зайняти вільну смугу, як вона тут же починає «стояти». Намагаючись зманеврувати між касами в торговому центрі, ми в підсумку втрачаємо найвигідніше місце. Прийшовши на іспит, ми вибираємо з сотні білетів той, відповідь на який не знаємо.

Ми схильні пояснювати ці речі «законом підлості», хоча за законами Мерфі будь-який наш вибір призводить до незмінно гіршого результату, оскільки «будь-яке рішення плодить нові проблеми».

Якщо закони Мерфі чому і вчать, так це іронічному відношенню до неприємностей.

You cannot copy content of this page