Перейти до вмісту

Чому шум дуже небезпечний для здоров’я

Нинішня біда нас всіх в тому, що немає нам спокою ні на роботі, ні вдома. У сенсі, що всюди що-небудь гримить. Шумове забруднення населеного простору – це не жарти, тому що воно загрожує приглухуватістю.

І шум – другий після куріння фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Для людського вуха нормальний рівень шуму становить 20-40 дБ, і чим вище він піднімається, тим сильніше відчувається його вплив на емоційний стан і на стомлення слухових органів.

Непомічений шум
Навіть якщо в кімнаті тихо, в ній все одно присутні шуми -приблизно 40 дБ. Це допустимий постійний рівень звуку в денний час для житлових квартир (допустимий же максимальний тимчасовий – 55 дБ). І в нічній тиші теж не все так тихо. Домашній шум у спальні вночі становить близько 25 дБ.
Головне джерело домашнього шуму – працює техніка. Наприклад, електробритва або включений телевізор дають 75 дБ, а пилосос – 80 дБ.

Просте цокання годин на стіні – 10 дБ, а шум води в душі -70 дБ. Холодильники мають рівень шуму в межах 38-45 дБ.
Шум, що видається комп’ютером в кімнаті без звукопоглинальних матеріалів, може перевищувати рівень 70 дБ.

Звукоізоляція як захист від сусідського шуму
А ще є сусіди … Гучні розмови за стіною на відстані ближче одного метра складають 75 дБ. Стіни, звичайно, трохи приглушують звуки сусідського життя, однак сусіди все одно вносять істотний шум в вашу квартиру.

Порятунок тут тільки один – правильна і надійна звукоізоляція, Оздоблення стін повинно бути виконане якісно, ​​щоб всі порожнечі були заповнені розчином цементу або сухою сумішшю для укладання кахельної плитки.

Двері повинні дуже щільно входити в дверну коробку. Найкращий варіант, коли і двері, і коробку до неї замовляють разом – так звукоізоляція буде краще.

Якщо стіна, де розташований дверний проріз, всередині порожня, то бажано по периметру ущільнити її мінеральною ватою і потім бетоном.

Вентиляція – один з головних шляхів, за яким зайвий звук проникає в нашу квартиру. Тому в усі вентиляційні отвори треба встановити глушники, що складаються з декількох пластикових решіток з пластинами під кутом 45 °. Причому кожна наступна решітка повинна бути повернута під прямим кутом до попереднього.

Також врахуйте, що будь-яке підлогове покриття, будь то паркет, ламінат або звичайний лінолеум (він, до речі, з зовнішніх покриттів підлоги найгірше для звукоізоляції), не можна класти на голий бетон. Спочатку повинна йти цементна подушка, а потім пробковий рулон. Чим більше, шарів буде мати ваша підлога, тим краще, важливо, щоб всі верстви мали різні фізичні, механічні, а значить, і акустичні властивості.

І всі тріщини під плінтусами потрібно попередньо заповнити цементним розчином і тільки потім приладнати самі плінтуси.

У ванній кімнаті сталеву ванну краще поміняти на чавунну, яка менш дзвінка, або варто зробити акрилову вставку. Добре, якщо ніжки ванни будуть стояти безпосередньо не на бетоні, а на додатковому підвищенні.

Захищаємося від шуму вулиці
Багато шуму проникає в будинок з вулиці. Вважається, що шкода шуму з’являється вже тоді, коли його рівень піднімається близько до планки в 70 дБ, а це гучність звичайної проїжджої частини в будь-якому середньостатистичному містечку.

Фахівці в цьому випадку рекомендують поставити сучасний пластиковий склопакет або додаткові скла та ущільнювачі по периметру рами.
Втім, і дерев’яні вікна при правильній їх установці і внутрішньої конструкції є мало не найкращим вирішенням проблеми зовнішнього шуму.

Так само як і дверна рама, віконна повинна ідеально сидіти в отворі, а всі нещільні місця і зазори повинні бути ретельно забиті.

Чим товщі скла, тим краще звукоізоляція. Чим більше відстань між зовнішнім і внутрішнім склом – тим краще. Чим однорідніше і якісніше скло, чим щільніше воно кріпиться в віконній рамі, тим менше шуму проникне в будинок.

Бажано, щоб зовнішні і внутрішні скла були різної товщини – це особливо важливо, якщо будинок розташований поблизу від жвавої проїжджої частини. Така різниця в стеклах допоможе уникнути їх неприємного деренчання, коли близько проїжджає вантажівка або мотоцикл.

Напевно не знали, що …
У сплячої людини основним джерелом сенсорної інформації про навколишнє оточення стають вуха ( «чуйний сон»). Ваша здатність чути вночі при закритих очах збільшується на 10-14 дБ в порівнянні з денним часом, тому гучний шум з великими стрибками гучності може розбудити сплячих людей.
– У разі відсутності на стінах звукопоглинальних матеріалів (килимів, спеціальних покриттів) звук буде голосніше через багаторазове відбиття (тобто луни від стін, стелі і меблів), що збільшить рівень шуму на кілька децибел.
– Згідно з дослідженнями австрійських вчених проживання в районах «шумової забрудненості» може скоротити життя людини на 10-12 років.
– Шум природи – прекрасний антидепресант. Вважається, що дощ заспокоює, а спів птахів дарує відчуття щастя.