Чи можна розповідати свої сни?

Чи розповідати свої сни друзям? А психологам? Хто зможе зрозуміти нас краще нас самих? І чи не небезпечно це, якщо нас все ж зрозуміють?

Затвердження Фрейда, що в кожному сновидінні людині представлені незадоволені і витіснення зі свідомості мотиви (зокрема, сексуальні бажання або прагнення до смерті), відкриває можливості для найрізноманітніших трактувань образів, що виникають у сновидіннях.

Ці образи дійсно можуть зачіпати широке коло асоціацій, і часто неможливо ні переконливо довести, ні аргументовано спростувати такі трактування сновидінь, які можуть вести до серйозних висновків в процесі психотерапії.

Пояснення психоаналітика може навіть часом відображати його власні психологічні проблеми, перенесений на сон клієнта.

І коли Станіслав Єжи Лец попереджав: «Нікому не розповідайте своїх снів. А раптом до влади прийдуть психоаналітики? » – він, може бути, застерігав не тільки від того, що оповідача можуть дуже добре зрозуміти і піддати загальному осуду або навіть покаранню, але і від протилежної ситуації – від того, що буде винесено помилкове судження кимось, чия компетентність не піддається сумніву, а висновок неможливо обґрунтовано спростувати. Навіть якщо сновидіння  дійсно зрозуміли правильно, чи не краще було б, щоб зрозуміле залишилося таємницею, і від тебе самого, і від інших?

Іноді психологам здається, що вже вони-то добре розуміються на проблемах, що виявляються в снах, і їх трактування власного сновидіння єдине вірне. Але людина може бути аналітиком сам собі. Тоді може трапитися те, що сталося з одним психологом зі світовим ім’ям, дуже відомим завдяки своїм справді видатним відкриттям.

Якщо трактування наших снів психологами виглядають в наших очах часом сумнівними і навіть довільними, вони можуть все ж в ряді випадків містити ключі до вирішення наших внутрішніх проблем. Але чим серйозніше ці проблеми, тим менш доступними ці ключі для нас самих.

Так що ж, дійсно про всяк випадок тримати наші сни в таємниці, як жартома рекомендував Єжи Лец? Ні, зрозуміло. Діліться ними, але тільки з тими, в чиє розуміння, співчуття і доброзичливість ви вірите, – обговорення ваших сновидінь з цими людьми може допомогти вам краще пізнати себе.

You cannot copy content of this page