Чи можна ставити гарячі страви в холодильник?

Можна чи  ні, це безпосередньо залежить від технології заморозки, яку використовує конкретний побутовий прилад. Проте, охолодження в холодильнику каструль, щойно знятих з плити, або води для пиття фахівці  вкрай не рекомендують в будь-якому випадку. У гіршому це може обернутися виходом з робочого стану виробу і дорогим ремонтом.

Здавалося б, холодильник якраз і служить для того, щоб остуджувати продукти, якої шкоди можуть завдати йому гарячі страви? Насправді побутові холодильні прилади ідеальні для тривалого зберігання швидкопсувної їжі, температура якої перед приміщенням всередину приблизно дорівнює кімнатній, для всіх інших завдань вони мало годяться.

Сьогодні існують дві технології заморозки – стандартна крапельна або «плачуща», коли зниження температури в камері відбувається через охолоджувач – рідина циркулює в задній стінці холодильника, забираючи тепло з камери, і більш сучасна і молода «No Frost». Про останню поговоримо докладніше нижче, поки ж зосередимося на краплинному  та її аналогів.

Чому не можна ставити гарячу їжу в холодильник з крапельним охолодженням?

Неспроста цю технологію називають ніби вона «плаче». При циркуляції холодоагенту на задній стінці холодильника відбувається утворення конденсату, який замерзає, перетворюється в шар інею. Компресор працює циклічно, в моменти його виключення іній тане і краплями стікає в спеціальні ємкості.
Головна загроза для холодильника – товстий шар криги на задній стінці.

Уразливість подібної системи полягає в тому, що при приміщенні в камеру гарячої каструлі надзвичайно збільшується навантаження на компресор. Намагаючись охолодити повітря в холодильнику, компресор змушений працювати з великою інтенсивністю – якщо в нормальних умовах мотор включений приблизно 10% часу, то охолоджуючи гарячу їжу, він може функціонувати без зупинки кілька годин. Зрозуміло, збільшується час експлуатації компресора, знижується термін служби холодильника.

Інша гостра проблема крапельного охолодження – випаровування від продуктів дуже інтенсивні, особливо якщо охолоджується гарячий суп або м’ясо у відкритому посуді. Обсяг інею на задній стінці стає надмірний, він замерзає. А, як відомо, вода в твердому стані льоді – це відмінна термоізоляція.

Цілком може статися перегрів двигуна, згоряння його обмотки. Особливо висока ймовірність такого результату у вітчизняних холодильниках, які не мають захисту від криги.

І ще одна важлива проблема – збільшення витрат електроенергії. Поки температура в камері не опуститься до оптимальних 2-3 ° С, «ненажерливість» холодильника буде в кілька разів вище норми, можуть виникнути проблеми з роботою інших побутових приладів.

Технологія «No Frost» і гарячі страви
На відміну від крапельної, технологія «No Frost» добре захищена від утворення льоду. Охолодження йде не за рахунок циркуляції холодоагенту в задній стінці, а за рахунок холодних потоків повітря. Вони поширюються по камерах за допомогою вентиляторів, завдяки чому зниження температури відбувається незрівнянно швидше, майже миттєво.

Фактично, компресор просто не встигає перегрітися, а перетворення конденсату в виключено.

Технологія «No Frost» добре підходить для охолодження гарячого?
Чи можна ставити гаряче в холодильник з системою «No Frost» – вирішувати тільки самим власникам. Але вони повинні розуміти, що ризик поломки, все ж, існує. Крім того, збільшення споживання електроенергії, охолоджуючи гарячу їжу, видасть і сучасний побутовий прилад з системою «No Frost».

Маленькі хитрощі
Вибираючи холодильник, можна заздалегідь підібрати модель, в якій охолодження гарячої їжі є самостійною функцією. Найчастіше для цих цілей виділяється окрема невелика камера, і шкоди для мотора процес не завдає.

У рецептах по приготуванню багатьох страв, наприклад, домашнього желе, прямо вказується, що продукт перед вживанням охолоджують в холодильнику протягом кількох годин. Однак винятків із правилі немає – ставити будь-що гаряче в холодильну камеру або морозилку не можна. Обов’язково остудіть страву до кімнатної температури.

Перед приміщенням в холодильник продукти потрібно охолоджувати до кімнатної температури.
Існують прості способи швидко остудити каструлі з тільки-що приготованими стравами до безпечної температури. Самий практичний варіант в теплу пору року – обгортання у вологу тканину. Як відомо, перетворення 1 кг рідини в пару виділяє 2000 кДж, тоді як просте охолодження води на 50 ° C – трохи більше 100 кДж. Тканину занурюємо в теплу воду, щільно укутуємо нею посуд, виставляємо на відкрите повітря буквально на 15 хвилин, після чого можна прибирати в холодильник.

You cannot copy content of this page