Чи всі антисептики якісні?

Варто нагадати вам: кращий метод знезараження рук – це миття рук з милом.

Найбезпечніший і ефективний, в тому числі для боротьби з коронавірусом. Так, із самим звичайним милом, не дивуйтеся.

Справа в тому, що коронавірус укладений в ліпідну оболонку, грубо кажучи, капсулу з жиру. Мило має чудову здатність цю оболонку розчиняти, завдяки своїй хімічній структурі. Без ліпідної капсули коронавірус не несе ніякої небезпеки людині. І взагалі, миття рук саме по собі – механічний спосіб позбавити руки від усього зайвого: коли шкіра «слизька», всі скупчені на ній мікроби легше змиваються водою.

Не дарма ВОЗ віддає перевагу миттю рук як головній мірі профілактики зараження коронавірусом поряд із самоізоляцією. Але мити руки треба правильно.

Важливо: мити руки потрібно не менше 30 секунд. Це дорівнює двом зіспіваним пісенькам «Happy Birthday to you». Можна замінити тканинний рушник на паперовий одноразовий і після того, як висушили їм руки, їм же закрити кран з водою (особливо, якщо раковина знаходиться в громадському місці).

У справу вступає антисептик

Ви не вдома? Скінчилося мило в офісі? Потрібно прокотитися в транспорті або брати візок в магазині? Тоді скористайтеся антибактеріальним гелем для рук – це альтернативний спосіб обробити шкіру в разі, якщо мила і крана поблизу немає і не передбачається.

Ідея побутового антисептика для рук не нова. Ще в 1966 році Лупі Ернандес, студентка-медсестра з Каліфорнії, запатентувала ідею використання гелю на спиртовій основі для миття рук під час відсутності інших способів помити руки.

Однак до пандемії свинячого грипу H1N1 в 2009 році цей продукт використовували тільки в медустановах. А після – гель стали носити з собою звичайні користувачі. В тому році продаж антибактеріальних гелів і серветок в США виріс більш ніж на 70% за шість місяців.

До 2010 року маленькі пляшки з товарами були всюди – від касових терміналів в книжкових магазинах до онлайн-магазинів. Сьогодні багато хто вже звик мати з собою маленьку пляшечку і користуватися нею щодня.

Як обрати хороший антисептик?

Який засіб вважається ефективним? Той, в якому вміст спирту не менше 62% – так постановило ВОЗ. Концентрації алкоголю в антисептичних засобах для рук часто виражаються в процентах за обсягом, але іноді в процентах по вазі.

Дослідження, опубліковане в 2017 році в Журналі інфекційних захворювань (Journal of Infectious Diseases), оцінило здатність спиртовмісних гелів вбивати віруси, такі як вірус Ебола, вірус Зика (ZIKV), коронавірус важкого гострого респіраторного синдрому (SARS-CoV).

Вони визначили, що вони і інші віруси з оболонкою можуть бути ефективно інактивовані складами на основі етанолу і на основі изопропанолу. Це дослідження і подібні йому дозволяють сьогодні використання антисептиків в установах охорони здоров’я та для особистого користування.

Спиртовмісні продукти в якості активного компонента містять спирт: етиловий, ізопропіловий, пропіловий або суміші цих спиртів.

Мінус таких продуктів в тому, що вони надзвичайно сушать шкіру, а також неприємно пахнуть. Виробники постаралися виправити ці недоліки по максимуму: додали зволожуючі компоненти типу пантенола до складу, а також додали аромату – будь-які, які подобаються людям (запах кока-коли, ванілі і жуйки, все, як ми любимо). Проте, визнано, що навіть продукти, що містять пом’якшувальні речовини разом зі спиртом, можуть викликати короткочасне відчуття печіння, якщо на руках є порізи.

Алергічний контактний дерматит при цьому зустрічається вкрай рідко – боятися можливої ​​алергії не варто. У проведених різних дослідженнях контактний дерматит (подразнення) був найменшим серед користувачів спиртових гелів, що містять пом’якшувальні компоненти та інші засоби для догляду за шкірою, в порівнянні з іншими методами гігієни рук.

А якщо без спирту?

У складі безспиртових антисептиків найчастіше вказано хлоргексидин. На стан шкіри такі засоби не впливають, залишаючи її м’якою і зволоженою, а ще не мають неприємного спиртового запаху. Це плюс, але мінуси перекреслюють користь – хлоргексидин не вбиває віруси і спори, а тільки невелику групу бактерій. У нашій з вами ситуації безспиртові антисептики не вплинуть на коронавірус.

Протягом багатьох десятиліть були також версії САНІТАЙЗЕР, зроблені з іншим сильним антибактеріальним засобом, триклозаном, який був знайдений у всьому – від мила до зубної пасти. Однак з тих пір дослідження показали, що триклозан може завдати шкоди ендокринній системі організму, і Управління з контролю за продуктами і ліками США заборонило його використання в гігієнічних засобах в кінці 2017 року.

You cannot copy content of this page