Гірка правда про молоко – чому воно перестало прокисати?

Далеко не все молоко на полицях магазинів натуральне.

Закони природи порушені: молоко більше не скисає. Найчастіше, постоявши зайвого часу, молоко стає гірким. З улюбленого продукту вже не зробиш домашній кисляк.

Що ж творять з молоком виробники?

Сучасним дітям не покуштувати млинців на домашньому кисляку – сьогодні молоко не прокисає. Замість корисної кісломолочки через тиждень в пакеті з молоком виявляється густа рідина з прогірклим смаком. Робити оладки з прогірклим молоком неможливо.

Хто винен в тому, що молоко позбавляють його натуральних природних властивостей?

Гіркота
Деякі люди впевнені – всьому виною консерванти і антибіотики, які додають в молоко недобросовісні виробники.

Дійсно деякі види молока не прокисають через те, що не перетворюються в кисле молоко, як це було раніше, а прогіркають.

Будь-яке натуральне молоко – живильне середовище для мікроорганізмів. Вони виробляють різні кислоти – молочну, оцтову – і тому молоко скисає. Якщо в молоко додані консерванти – сорбінова кислота, бензойна кислота, антибіотики тетрациклінової групи, таке молоко не подобається молочнокислим бактеріям.

Вони не можуть в ньому жити, а тому не виділяють і продукти життєдіяльності, а значить, і не квасять молоко. І тоді молоко окислюється киснем. Тобто якщо молоко стає гірким, значить, в ньому велика кількість антибіотиків, консервантів, антиокислювачів .

У тому, що молоко перестало сквашуватися через різні добавки, впевнені і самі виробники.

Складно відповісти, чому молоко пророгіркає, а не прокисає, враховуючи широкий асортимент харчових добавок,.

Швидше за все, це молоко з сухого молока, тобто відновлене. Але щоб точно відповісти на це питання, потрібно уважно вивчити упаковку: інформація про харчові добавки повинна бути обов’язково представлена ​​на упаковці .

Є простий тест, який покаже, чи використовувалося сухе молоко при виробництві продукту. Потрібно закип’ятити молоко і налити його в фарфорове блюдце. Потім остудити до кімнатної температури і дуже повільними, акуратним круговим рухами злити в раковину. Почекати, поки висохне блюдце: якщо на ньому залишаться плівки – це нормальне молоко, а якщо крупа, зерниста поверхня – продукт виготовлений з сухого молока.

Страх антибіотиків
На жаль, інші добавки визначити не так просто, а вони, що б не говорили виробники, далеко не завжди вказані на упаковці. У гонитві за максимальним прибутком виробники йдуть на різні хитрощі. Наприклад, антибіотики і консерванти додають, роблять молоко з пальмового жиру. Виробники забобов’язані писати – “молочний напій”, якщо воно зроблено з пальмового жиру. Ви хоч раз такий напис бачили? А більше половини і є молочний напій з пальмових жирів.

Упевнитися в тому, що в молоці немає антибіотиків, дуже просто – спробуйте сквасити молоко. Само по собі через пастеризацію воно не скваситься, тому що кисломолочних бактерій в ньому немає. Але якщо додати суху закваску і дотримати температурний режим і вийде кисле молоко – значить, в молоці немає антибіотиків – при їх наявності молоко б не сквасилось ні за яких умов.

Наслідки гомогенізації
Натуральні антибіотики нешкідливі, і існує багато факторів, які впливають на те, що молоко не скисає, а стає прогірклим. Натуральний антибіотик низин синтезується в нашому організмі і не є небезпечним для здоров’я. Але зараз стерилізоване молоко практично не роблять – це невигідно.

Якщо молоко не скисає, значить, в ньому не розмножуються і не розвиваються молочнокислі мікроорганізми. Відбувається це тому, що молоко проходить процес гомогенізації і високотемпературної обробки.

Гомогенізація – це механічна обробка молока, при якому відбувається дроблення жирових кульок, щоб жир розподілявся по всій поверхні молока. Це робиться для поліпшення смаку, щоб не було відстою жиру. Під високотемпературної обробці молока мається на увазі ультрапастеризація.

При ній молоко нагрівається до температури 130-140ºС, а потім різко охолоджується до 4-5ºС. Цей процес знищує мікроорганізми і збільшує термін придатності продукту. Оскільки мікроорганізми в молоці знищені, якщо поставити таке молоко скисати, кисле молоко не вийде.

Згіркне і в холодильнику
Коли упаковку молока розкривають, в нього так чи інакше потрапляють бактерії. Але не ті кисло-молочні, що перетворюють молоко в кисле молоко, а інші – що викликають гіркоту пропионово-кислі бактерії, які розкладають білок молока, або маслянокислі бактерії, які розкладають жири в молоці і роблять його прогірклим.

Це може статися, навіть якщо молоко стоїть у холодильнику: є у нас мікроорганізми, які живуть саме при знижених температурах – 2-4ºС. Але у них дія на молоко дещо інша і результати життєдіяльності інші – постає не кисле молоко, а гіркота.

Ще однією з причин гіркого смаку є велика кількість полину в кормі тварин. Він викликає присмак гіркоти навіть в свіжому молоці .Зараз це ще не актуально, а от ближче до осені можуть потрапляти партії такого молока .

Є і ще одна природна причина: Прогірклий смак утворюється також в стародойному молоці.

Перед отдоєнням корів їх не повинні доїти – молоко, що утворюється в цей період, називають стародойне. У ньому йде активне формування ферментів ліпаза, які при тривалому зберіганні при низьких температурах надають молоку прогірклий смак

You cannot copy content of this page