Перейти до вмісту

Родимка до щастя чи до біди?

  • від

Часто можна почути: “Багато родимок, значить, щасливий”. Небезпечна помилка. Все йде якраз навпаки: чим більше родимок, тим більше може бути з ними проблем. Збільшуючись в розмірі, вони починають травмуватися при контакті з прикрасами та одягом. В результаті деякі родимки можуть запалюватися, їх забарвлення стає неоднорідним – утворюються більш світлі і темні ділянки, з’являються тріщинки, кровоточивість або випадають волоски, які раніше на ній були.

Все це може бути симптомами можливої ​​пухлини. Якщо час упущено, таке новоутворення може переродитися в злоякісну – меланому – найстрашнішу злоякісну пухлину шкіри. Щоб не довести до цього, при перших же змінах родимки потрібно звертатися до фахівця – дерматолога.

Унікальність нового методу в тому, що тепер оцінити небезпеку родимок можна на самих ранніх стадіях, буквально відразу ж після їх появи. Раніше це було можливо лише на підставі аналізу тканин після видалення.

За допомогою особливого приладу – дерматоскопи лікар отримує десятикратно збільшену картинку родимки. Це дозволяє більш ґрунтовно вивчити її симетричність, кордони і структуру. Якщо родимка несиметрична, не має чітких меж і неоднорідна за структурою, то це, як правило, говорить про її злоякісному характері.

Розпізнавання меланом стає в дерматології все більш важливим. За останні 15 років в частинах світу з білошкірим населенням число цих випадків подвоїлося. Раннє розпізнавання і діагностика – це ключ до зцілення.

Слід зазначити, що найбільший ризик виникнення меланоми схильні люди з низькою інтенсивністю пігментації шкіри у відповідь на ультрафіолетове опромінення і, отже, мають низький рівень природного захисту шкіри від сонця. Це – білошкірі, рудоволосі і блакитноокі. Під впливом сонця вони замість засмаги отримують сонячний опік.

Також до “групи ризику” належать ті, у кого:
– Є багато доброякісних невусів на шкірі
– Є три і більше великих, нерівномірно забарвлених невуса
– Відзначено три і більше епізодів важких сонячних опіків шкіри протягом життя
– Були виявлені випадки меланоми у близьких родичів

Кожному необхідно стежити за кількістю і якістю своїх родимок. Як правило, підозри викликають темно-коричневі плями нерівномірного забарвлення. Ці родимки можуть бути плоскими, а можуть підніматися над поверхнею шкіри. Також побоювання викликають плями блакитного відтінку.

Сумнівні родимки краще видалити.
Особливо уважними потрібно бути влітку. Яскраві сонячні промені сприяють прояву родимок. Адже саме після активної засмаги ми часто спостерігаємо їх поповнення. Таким же чином непомірний ультрафіолет здатний викликати процес розвитку злоякісних клітин в нешкідливій до цього родимці.

Також вплинути на родимки можуть невмілі косметологічні втручання і будь-які гормональні зміни в організмі. До них відносяться підлітковий період, вагітність, клімакс. Тому дуже важливо бути уважним до свого організму в ці періоди життя.

Профілактика та запобіжні заходи, що запобігають розвитку меланоми:
– Не рекомендується перебувати на сонці в період з 11 до 17 годин, коли сонячні промені особливо активні. Якщо сонце закрите хмарами, це не означає, що воно не випромінює ультрафіолету (85% його потрапляє на шкіру при похмурій погоді на море)

– Слід враховувати, що відображення сонця від води і піску, а також від снігу подвоює кількість ультрафіолетових променів, які поглинає шкіра

– Сонцезахисні засоби захищають шкіру від сонячного опіку, але переконливих даних про те, що ці мазі, спреї і лосьйони дійсно запобігають розвитку меланоми, немає

– Не варто зловживати штучною засмагою в солярії. А людям до 28 років, відповідно до рекомендацій ВОЗ, краще не користуватися обладнанням для штучної засмаги, оскільки це може привести до розвитку раку шкіри

– Необхідно регулярно вивчати “карту” свого тіла, уважно відстежуючи всі зміни  “ландшафту”. А при появі підозрілих родимок, що викликають занепокоєння, – терміново звернутися до фахівця

Ставлення до родимок у людей неоднозначне, одні бачать в родимках знаки, інші вважають, що вони надають особливого шарму. Часто можна почути пораду: «Не турбує? Не займай її ». На жаль, раніше так вважали і багато лікарів. Але зараз ситуація змінилася…