Розвантажувальні дні: шкода чи користь?

Ви погано спите, швидко втомлюєтеся, відчуваєте важкість у животі, на обличчі з’явилися мікровосипиння … Можливо, останнім часом Ви налягали на не саму корисну їжу або зловживали алкоголем, а значить, настав час для розвантажувального дня.

Але чи не зашкодить він ще більше?

Практика розвантажувальних днів або коротких монодієт відома в медицині з давніх пір. Принцип простий: протягом 1-3 днів потрібно їсти тільки один певний продукт (рис, сир, яблука, кефір, яйця і т.д).

Він дає організму необхідні поживні речовини, проте не перевантажує травну систему, дозволяючи їй перепочити. До того ж попутно виводяться шлаки і токсини. Для стимуляції процесу рекомендується пити воду і зелений чай.

Яблуко роздору
Багато дієтологів кращим продуктом для монодієти називають яблука (в ідеалі – органічні): вони багаті залізом, антиоксидантами і клітковиною, яка покращує травлення.

Інший популярний донині детокс – монодієта на винограді. У 1928 році чимало шуму наробила книга медсестри з Південної Африки Джоани Брандт «Лікування раку виноградом». Автор нібито вилікувалася від раку шлунка за допомогою виноградної дієти. Сьогодні більшість фахівців сумнівається в правдоподібності цієї історії. Більш того: велика кількість винограду просто може бути шкідливо. Сам по собі він містить занадто багато цукру і не так багато вітамінів, до того ж викликає бродіння в шлунку. Так що навіть один розвантажувальний день на винограді може привести до проблем з травленням.

Чи потрібен кишечнику відпочинок?
Дієтолог Жан-Мішель Лесерф вважає розвантажувальні дні поганою ідеєю: «Абсурдно думати, що наша травна система потребує відпочинку. Наприклад, підшлункова залоза – орган, задіяний в травленні, використовує свої ресурси тільки на 10%. Звичайно, шлунок і кишечник не повинні працювати 24 години на добу, але не варто і перебільшувати їх потреби у відпочинку. Вони це роблять вночі, поки ми спимо. Головне – не наїдатися перед сном. Теорія розвантажувальних днів будується на ідеї, що харчування нас отруює. Але це не так”.

Фахівець нагадує, що потрібно з’їдати хоча б 15 різних продуктів в день, щоб забезпечити організм необхідними поживними речовинами, вітамінами і мікроелементами.

Пара слів про користь
У той же час деякі корисні аспекти розвантажувальних днів не підлягають сумніву. Наприклад, вони знижують запальні процеси в травному тракті і нормалізують баланс мікрофлори кишечника.

«Під час розвантажувального дня на фруктах ми отримуємо поліфеноли, антиоксиданти, мінеральні солі, які дають енергію, а також пребіотики. Це компоненти їжі, які не перетравлюються і не засвоюються у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, але ферментують корисною мікрофлорою товстого кишечника, стимулюючи її ріст і життєдіяльність », – пояснює Жан-Мішель Лесерф.

Однак вже через пару днів, якщо Ви знову будете харчуватися абияк, все повернеться на круги своя. Не варто чекати, що за 24 години з організмом станеться диво.

Фактор стресу
Навіть один розвантажувальний день – стрес для організму, так що не варто сідати на монодієту, якщо у Вас аврал на роботі, Ви хворієте або дуже втомилися.

Крім того, харчування впливає на синтез гормону сну – мелатоніну. Голодування зі споживанням менше 300 ккал в день тривалістю від двох днів до тижня знижує концентрацію мелатоніну в крові приблизно на 20%, тому під час розвантажувальних днів буває важко заснути.

Ще один негативний фактор монодієти – то, що люди з порушенням харчової поведінки після її завершення часто починають їсти все підряд, часом неусвідомлено нагороджуючи себе за терпіння і страждання, а також передбачаючи такі голодні дні.

Словом, дієтологи не рекомендують відмовлятися від збалансованого харчування навіть на один день, якщо для цього немає вагомих причин. Якщо ж ви все-таки вирішили випробувати монодієту, не забувайте про декілька правил.

* Їжа в розвантажувальний день повинна приносити задоволення. Вибирайте продукт з урахуванням своїх смакових пристрастей. Якщо не любите рис або сир, не варто давитися ними цілий день.

* Важливо виключити важкі фізичні та психологічні навантаження, уникати стресових ситуацій. Краще заздалегідь придумати заняття до душі.

* Увечері напередодні не наїдайтеся взапас, а після завершення монодієти намагайтеся не надолужувати згаяне, інакше можна не знизити, а збільшити вагу.

* Розвантажувальний день – це не повна відмова від їжі, а обмеження калорійності раціону. Всю денну норму продукту з’їдайте не за один раз, а розділіть на 4-5 прийомів їжі. Це прискорить обмінні процеси.

* І головне правило: не захоплюйтеся розвантажувальними днями. Вони не стануть заміною здорового харчування в інші дні.

You cannot copy content of this page