Перейти до вмісту

Все про справжню гордість України – сало!

– Сало є частиною багатьох національних кухонь, але в пострадянському просторі сало асоціюється саме з Україною і українцями.
– Сало славиться в Україні з давніх часів. Чумаки цінували його за можливість тривалого зберігання і надання сил в дорозі.
– Зараз в Україні розводять 11 порід свиней вітчизняного й зарубіжного походження.
– В Україні є Інститут свинарства, який розташований в Полтаві.
– У салі є сильний антиоксидант селен, який сприяє виробленню статевого гормону тестостерону.
– Сало має знеболюючу і протизапальну дію.
– Сало допомагає при опіках – діє як лікувальна мазь.
– Сало маєпозитивний вплив на печінку та нирки.
– Використовується при туберкульозі і будь-яких запаленнях верхніх дихальних шляхів.
– Допомагає при хронічній і гострій пневмонії.

Українське сало обов’язково з часником, американське містить прожилки м’яса, угорське – обваляють в червоному перці, а білоруське рясно приправлено спеціями. Але яким би не було сало, до нього неможливо залишитися байдужим! Чи не тому жителі різних країн світу сперечаються досі, де мешкають кращі салоїди?

Де живуть справжні салоїди?
Батьківщиною свинячого сала, як продукту харчування, вважається Італія. Там більше три тисячі років тому виникла ідея використовувати сало в якості дешевої і калорійної їжі для рабів, які працювали на мармурових каменоломнях.

Кращі шматки свинячої тушки в той час діставалися патриціям (багатим людям) – в поєднанні з ананасами і спеціями, а самі жирні скибочки перепадали найбіднішим.

Вони і навчилися заготовлювати його про запас – засолити, коптити або залишати для визрівання.

В Італії «народився» і найбільш шанований вид сала в світі – Lardo di Colonnata. Готували його в спеціальних коритах, висічених з каррарського мармуру.

Знавці розповідають, що саме мармур забезпечує продукту необхідну температуру і вологість, а крім того є природним консервантом. Все це допомагає салу визрівати, завдяки чому виходить делікатес з унікальним смаком і ароматом. Так, імператор Юстиніан на законодавчому рівні зобов’язав поставляти Lardo в армію, щоб легіонери мали достатньо сил і енергії для участі в походах і боях.

Сьогодні Lardo може спробувати кожний бажаючий. Але далеко не факт, що він вважатиме за краще італійський продукт своєму «рідному» – національного надбання!

Факт
Українці обожнюють своє «сало», німці ратують за «шпек», поляки готові боротися за «слонину», а американці за «бекон». У кожної нації свій рецепт приготування продукту, а от користь від різних видів – однакова. Адже сало просто неможливо зіпсувати!

А Ви знали?
Найсмачніше сало у свиней, яких годували картоплею, буряком, морквою, кашами, супами та іншими «недоїдками» з господарського столу і іноді в якості десерту вживають жолуді. А ось свині, вирощені на фермах, із застосуванням всіляких добавок і стимуляторів росту, дають сало з хімічним присмаком, який не здатні «перебити» ніякі кулінарні хитрощі і прийоми.

Сало джерело холестерину
Сало дійсно містить холестерин, але його кількість значно поступається змістом останнього в вершковому маслі і навіть креветках. Крім іншого, продукт рясніє корисними речовинами – вітамінами A, E і D, а також селеном.

Сало не варто їсти натщесерце
Це не тільки поганий тон, а й пряма загроза здоров’ю. Жирні скибочки делікатесу, з’їдені на голодний шлунок, змушують підшлункову залозу працювати на позамежних зусиллях, що нерідко призводить до появи больових відчуттів, а іноді і до виникнення панкреатиту.

Багато жиру і немає вуглеводів
Стограмовий шматочок сала може збагатити організм на 700-900 ккал. При цьому він містить корисні насичені жири. Саме із цієї причини його рекомендують включати в меню людей, що займаються важкою фізичною працею, а також тих, хто проживає в холодних регіонах – наприклад, в Сибірі

На замітку!
Солдатів під час війни, коли продовольства не вистачало і були проблеми зі зберіганням продуктів, рятувало три «С» – спирт, сало і сухарі.

Не можна смажити і їсти в сирому вигляді
Лікарі не рекомендують вживати сирі шматочки сала, оскільки високий ризик інфікування. При цьому ще більшу небезпеку становить смажений делікатес. Сам по собі жирний продукт стає ще більш жирним, що може привести до проблем в роботі шлунково-кишкового тракту і підшлункової залози.

Оптимальний спосіб вживання сала – в солоному або копченому вигляді. Але не більше 50 грамів в день!

«Сальна дієта» – зло! Останнім часом в світі набирає популярність «дієта на салі», яка виключає з раціону всі продукти, крім делікатесу, при цьому гарантуючи зниження ваги. Але як показує практика лікарів, це один з найбільш небезпечних варіантів монодієт, яка з великою часткою ймовірності приведе людину на лікарняне ліжко. Схуднути на такій дієті і зовсім – неможливо!

З огляду на те, що продукт дуже калорійний і містить багато жирів, сало не рекомендується людям з ожирінням, з порушеннями ліпідного обміну, атеросклерозом.

Через велику кількість солі сало не рекомендується також і людям з підвищеним тиском.
Сало сприяє спорожненню жовчного міхура, тому не рекомендується при жовчнокам’яній хворобі.