fbpx

Як впоратися зі своєю втомою?

Що ми робимо, якщо відчуваємо, що засипаємо за робочим столом або в двадцятий раз перечитуємо третій пункт важливого документа? Швидше за все, ми встаємо, ліниво потягуючись, і … вирушаємо робити собі сьому чашку кави за день.

Як впоратися зі своєю втомою?

Мало кому приходить в голову підбадьорити себе за допомогою фізичних вправ. А між тим, це очевидна річ: пасивний спосіб життя стомлює нас набагато більше і швидше, ніж рухливий. Значить, тому, хто відчуває млявість і занепад сил, має сенс стати трохи більш активними. Як і з чого почати?

Типовому службовцю середньої ланки, який весь день проводить перед комп’ютером, слід було б проходити зайві 19 км в день, щоб досягти рівня активності тих небагатьох енергійних людей, які як і раніше ведуть спосіб життя «мисливців і збирачів». Так, всі організми прагнуть до спокою і збереження енергії, це помітили свого часу ще Аристотель і Ньютон. Однак з’являється все більше доказів того, що наш сидячий спосіб життя може дуже погано позначитися на нашому самопочутті.

Бережімо енергію?

Ендокринолог Емма Уилмот (Emma Wilmot) з університету Лайсестер в Британії провела мета-аналіз 18 різних досліджень, які в загальному охоплюють 800 тис. чоловік, і з’ясувала, що ті з нас, хто в своєму повсякденному житті найменш активний, мають в два рази вище ризик діабету, ніж ті, хто веде активний спосіб життя.

Вона також зробила висновок, що у людей, які мало рухаються, ймовірність померти від серцевого нападу вище в 2 рази, а ризик серцево-судинних захворювань – в 2,5 рази. Втім, останні лікарі помітили набагато раніше – ще в 1953 році! Саме тоді група англійських учених під керівництвом Джеремі Морріса вивчала виникнення серцевих захворювань у 31 тисячі чоловіків 35-65 років, які працювали на транспорті.

Результати виявилися дуже переконливими: у контролерів в автобусах, які проводили цілий день на ногах, ризик серцевого нападу був в два рази нижче, ніж у водіїв, які цілі зміни були змушені сидіти.

Але зауважте: незалежно від того, скільки часу ми потім проведемо на біговій доріжці або велотренажері, тривала бездіяльність завдасть шкоди нашому організму. А навіть саме незначне, але регулярне навантаження здатне творити чудеса: воно не просто допомагає нам ефективно боротися з втомою, а й уповільнює старіння організму.

Дослідження лікарів-нутриционистов з Тафтского університету (США) Вільяма Еванса (William Evans) і Ірвіна Розенберга (Irwin H. Rosenberg) показали, що самі звичайні вправи помітно збільшують м’язову масу, фізичну силу, об’єм легенів і щільність кісток .

Все це – біологічні маркери старіння. Вправи також ефективно підвищують рівень альфа-ліпопротеїнів високої щільності (хороший холестерин), які перешкоджають розвитку атеросклерозу.

Перш за все, просто встаньте. Це настільки незначне навантаження, що багато хто з нас її взагалі до уваги не беруть. А між тим, коли ми  стоїмо задіюються багато м’язів, які розслаблені, коли ми сидимо.

Леонардо да Вінчі, Ернест Хемінгуей і Вінстон Черчілль знали про цей чудодійний спосіб оздоровлення. І в кожному офісі, де більш-менш стежать за здоровими тенденціям, від Силіконової долини до Скандинавії, теж знають про переваги тих, хто працює стоячи. Наприклад, співробітники компаній Google і Facebook останнім часом все частіше відмовляються від класичних робочих місць і крісел на користь столів і табуретів на високих ніжках.

Але ще краще – не стояти, а час від часу ходити. У деяких модних офісах великих західних компаній встановили столи з біговою доріжкою, які спонукають людей ходити, коли вони працюють. Звичайно, читати і друкувати в русі не дуже зручно, зате обмірковувати нові проекти – прекрасно!

Австралійський ендокринолог Девід Данстен (David Dunstan) з Інституту проблем серця і діабету імені Бейкера в Мельбурні виявив, наскільки ефективною може бути проста двохвилинна прогулянка, якщо ви робите її кожні … 30 хвилин!

Данстен і його колеги пригощали добровольців смачними стравами з високим рівнем вмісту цукру, а потім заміряли у них рівень глюкози в крові. Так ось, у тих, хто до цього ходив, рівень глюкози був на 30% нижче!

Дещо не позбавлених сенсу порад для бажаючих більше рухатися від американського журналу Prevention:

1. Тримайте подалі від себе пульт дистанційного керування, а також стільниковий телефон: коли вони знадобляться, вам доведеться встати і пройти з одного кінця будинку в інший.

2. Прогулюйтеся по квартирі, розмовляючи по телефону.

3. Замість того, щоб сидіти і читати книгу, можна слухати її в аудіоплеєрі і займатися домашніми справами – прасувати або готувати.

4. Не перекрикувати зі своїми близькими через всю квартиру – встаньте і підійдіть до них, щоб поговорити.

5. Коли готуєте, увімкніть запальну танцювальну музику.

Related Post

Що робити під час магнітних бурьЩо робити під час магнітних бурь

Коли синоптики попереджають про те, що очікуються магнітні бурі, багато хто з нас заздалегідь налаштовуються на погане самопочуття. І даремно! Згідно з медичними дослідженнями, по-справжньому метеозалежні всього 10% населення, решта

Як вас обманюють стоматологиЯк вас обманюють стоматологи

Люди, що піклуються про своє здоров’я, намагаються відвідувати стоматологів регулярно. І не випадково: від здоров’я зубів залежить здоров’я багатьох інших органів. Однак послуги хороших зубних лікарів коштують досить дорого, і

Коронавірус не страшний: господарі кішок і собак мають менше ризиків заразитисяКоронавірус не страшний: господарі кішок і собак мають менше ризиків заразитися

Дивовижний факт про коронавірус з’ясували вчені. Виявляється, власники домашніх тварин мають реальні шанси «познайомитися» з вірусом тільки з новин. Ризик заразитися у них набагато нижче, ніж у тих, хто не