Як вибрати хорошу зернову каву?

Запашний ароматний кавовий напій з карамелевими, горіховими або шоколадними нотками може вийти тільки з зерен арабіки, тобто з плодів кавового аравійського дерева.

Плоди арабіки дозрівають цілих 9 місяців, зате стиглі, вони накопичують в собі величезну кількість ефірних масел, які розкриваються фантастичним кавовим ароматом в готовому напої. З одного дерева в рік збирають приблизно 5 кг зелених зерен, а після обсмажування їх залишається близько 1 кг. Саме тому хороша кава не може коштувати дешево.

Однак в світовому виробництві знайшли спосіб отримувати різноманітні кавові букети, здешевлюючи вартість кави в зернах і збагачуючи смакову палітру напою. Для цього до арабіки додають робусту – плоди конголезького кавового дерева. Кава з робусти дуже міцна, гірка і зі специфічним смаком, тому боби цього сорту гарні тільки в купажі з арабікою.

Не існує єдиної пропорції для міксів з арабіки і робусти: кожен сорт має свої характерні відтінки і тільки шляхом дегустації створюються унікальні кавові букети зі складними і незвичайними смаками. Навіть кава з 100% арабіки рідко представлена моносортом: як правило, до складу входять не менше 5-7 видів зерен, зібраних на різних континентах.

На смак кави багато в чому впливають грунт і клімат, тому, знаючи країну-виробника, можна приблизно визначити смакові властивості готового напою.

Кава з Бразилії

Незмінний лідер за обсягом на світовому ринку. Бразильську каву відрізняє гармонійний смак з тонким горіховим присмаком, сухофруктовий аромат і досить висока міцність. Кращі сорти: Марагоджип, Бурбон, Сантос.

Кава з Колумбії

Тут виробляють виключно високоякісні сорти арабіки з вишуканим витонченим букетом. У смаку вловлюється легка кислинка, і є багатогранний ефірний аромат, що зберігається до останнього ковтка звареної кави. Кращі сорти: Ексельсо, Наріно, Манізалес.

Кава з Коста-Ріки

Робуста знаходиться під офіційною забороною, тому в країні вирощують виключно високоякісну арабіку. Місцева кава вважається однією з кращих в світі: вона має м’який збалансований смак з тонкими карамелевими нотами і багатий квітково-ванільно-фруктовий аромат. Кращі сорти: Хуан Вінос, Трес Ріос, Брітт.

Кава з Ефіопії

Володіє щільним тягучим смаком і терпким ароматом, що нагадує «смак дикої природи». У напої з ефіопських зерен уловлюються нотки кріпленого вина і фруктів, карамельна солодкість і терпкість. Кращі сорти: Джим, Харрар, Ефіопія Мокко Sidamo.

Близько 70 країн «кавового поясу» з року в рік виробляють мільйони мішків кави, досягаючи бездоганної якості всіх своїх сортів. Але для смаку важлива не тільки географія кавових дерев, а ще й обсмаження, яке готує зерна до вживання.

Розрізняють багато ступенів обсмаження, з яких виділяють 5 основних:

Скандинавський: виходять світло-бежеві зерна з легким свіжим ароматом; напій неміцний.

Американський: зерна виходять бурштиновими з виразним ароматом; напій неміцний з м’яким смаком і коротким післясмаком.

Віденський: виходять темно-коричневі зерна з сильним ароматом завдяки вивільненню ефірних масел з бобів; напій міцний з щільним смаком і гіркуватістю, відчутні карамельні нотки.

Французький: виходять дуже темні глянцеві зерна з димними і карамелевими відтінками в ароматі; напій щільний, оксамитовий, з вираженою гіркотою.

Італійський: найсильніший ступінь, що видаляє майже всю вологу з зерен; напій із зерен темного обсмаження виходить густим і тягучим, з довгим гіркуватим присмаком. Для купажів еспресо беруться зерна темного обсмаження.

І це лише мала частина характеристик, які важливі при виборі хороших зерен. Якісна кава – це цілісні рівномірно забарвлені зерна, що мають виражений кавовий аромат без неприємних домішок цвілі чи затхлості.

You cannot copy content of this page