Перейти до вмісту

Які щеплення потрібні дорослим

Вакцинація потрібна не тільки в дитячому віці. З роками імунний захист слабшає, тому дорослим також необхідні щеплення.

Перед тим як проводити вакцинацію, проконсультуйтеся у імунолога і при необхідності здайте аналізи на наявність антитіл. Якщо вони присутні, від щеплення можна відмовитися.

Дифтерія, коклюш, правець
У 1990 роках багато батьків писали відмову на вакцинацію своїх дітей, тому на сьогодні є випадки захворювання на дифтерію. Щеплення від коклюшу – вкрай заразного захворювання – не дає захисту на все життя. Можна заразитися, просто злегка пошкодивши шкіру.

Первинна вакцинація можлива в будь-якому віці; спочатку робиться 3 щеплення: два перших – з інтервалом в 1 місяць, а третє через рік після першого. Далі – ревакцинація кожні 10 років. Якщо вакцинація проведена в дитинстві, то повторне щеплення потрібне раз в 10 років. змінним, які робили щеплення більше 10 років тому, рекомендується ревакцинація у 2 або 3 триместрі.

Свинка, кір, краснуха
Вакцинація рекомендується тим, хто не був щеплений в дитячому віці і ніколи не хворів на свинку (епідемічний паротит), кір або краснуху. Дорослі переносять ці захворювання набагато важче, ніж діти, до того ж нерідкі ускладнення. Особливо небезпечна краснуха для вагітних: різко зростає ризик патологій плоду.

Первинне щеплення можна робити в будь-якому віці (але не пізніше ніж за 3 місяці до вагітності), потім повторювати раз в 19 років. У разі якщо в дитинстві вакцинація була проведена, в наступний раз щеплення показане у проміжку 22-29 років.

Вітряна віспа
Існує думка, що, якщо в дитинстві перехворів на вітряну віспу (вітрянку), в дорослому віці інфікування можна не побоюватися. Це омана. Імовірність повторного зараження через ослаблення імунітету до цієї інфекції існує, тому має сенс перевіритися на наявність в організмі антитіл.

Вірус папіломи людини (ВПЛ)
Щеплення на 100% ефективне для дівчат до початку статевого життя, поки інфекції в організмі гарантовано немає. Вакцинація проводиться в три етапи: спочатку робиться 1 укол, через 2 місяці другий і ще через 3 місяці третій. Імунний захист після вакцинації зберігається протягом 5 років.

Гепатит В
Передається через кров і при незахищених статевих контактах. Однак не варто думати, що гепатит В загрожує лише наркоманам або людям, які ведуть безладне статеве життя. Заразитися ним можна під час хірургічного втручання, ін’єкції, при відвідуванні стоматолога, гінеколога і навіть у фітнес-клубі. Саме тому багато лікарів вважають доцільними щеплення для всіх дорослих. Перше щеплення можна робити в будь-якому віці, в 3 етапи: дві ін’єкції з інтервалом в місяць, потім через 5 місяців – третє. Повторна вакцинація проводиться один раз, в проміжку 20-55 років.

Грип
У групі підвищеного ризику – всі, хто користується громадським транспортом або контактує з великою кількістю людей (працівники шкіл, лікарень). Штам вірусу постійно мутує, тому щороку потрібно нове щеплення з актуальною комбінацією штамів. Її потрібно встигнути зробити за 4 тижні до передбачуваної епідемії.

Кліщовий енцефаліт
Щеплення рекомендоване тим, хто живе поблизу зелених насаджень, а також планує відпочивати на природі. Первинна вакцинація можлива в будь-якому віці. Проводиться в 3 етапи: спочатку перші дві дози з інтервалом в один місяць, потім третя – через рік. Повторна вакцинація – раз в 3 роки.