Яку воду ми п’ємо в Україні?

Жахи, які кояться в надрах нашої водопровідної системи, періодично стають сюжетами для шокуючих публікацій і телепередач. Тому майже в кожному будинку є фільтри. Пити відфільтровану воду можна. Але тільки за умови, що фільтр куплений після складання результатів аналізу води з технічними характеристиками фільтра. Якщо вода містить домішки оксидів заліза і марганцю, безглуздо фільтрувати її через сорбенти. А шкідливі бактерії цілком можуть пережити подорож крізь фільтри, засновані на принципі іонного обміну

В Україні пити воду з-під крана небезпечно для здоров’я

Картриджі в фільтрах потрібно регулярно міняти. Якщо пропустити заміну, в картриджі збереться критична маса всякої водопровідної гидоти, і фільтр може повернути все відфільтроване назад. При цьому строки експлуатації картриджа досить умовні. Наприклад, 300 літрів. На фільтрах немає лічильників, тому визначити, коли ресурс вичерпаний практично неможливо. Вологу і теплу середу картриджів люблять патогенні мікроорганізми, які швидко розмножуються. Більшість популярних в побуті фільтрів очищають воду від забруднень двох-трьох типів. Насправді ж їх приблизно з десяток. Ну і майже всі побутові фільтри безсилі проти мікробів.

Кип’ячена вода

При кип’ятінні гине більшість хвороботворних мікробів і мікроорганізмів. В умовах, коли якість води викликає сумніви, краще її кип’ятити, ніж пити сирою. Однак важливо дочекатися стадії, коли вода ще й не кипить, але в її товщі вже з’являється безліч крихітних пухирців білого кольору. Китайські майстри, відповідальні за приготування чаю, вважають, що довго і активно булькаюча вода не придатна для пиття взагалі.

Кип’ятіння не знищує шкідливі солі важких металів і нафтопродукти. Зате корисний кальцій і магній випадають в осад і залишаються на стінках чайника. Деяких вірусів, наприклад вірусів гепатиту, кип’ятіння йде тільки на користь. При кип’ятінні водопровідної води в окропі утворюються хлорорганічні сполуки, які значно шкідливішим, ніж хлорка і органіка.

Мінеральна вода

Мінеральна вода буває природною і штучною. У першому випадку її розливають у пляшки з джерела, а в другому – виробляють на заводі, насичуючи необхідними солями. Вуглекислий газ, який утворюють бульбашки, додають в воду для її консервації.

Регулярно вживаються лікувально-столові мінеральні води можуть створити купу проблем. Від мінеральної води з фтором може зруйнуватися зубна емаль. Від надлишку кальцію в сечовивідних шляхах випаде осад. Вуглекислий газ викликає зневоднення організму і подразнює стінки шлунка і кишечника. А ще вуглекислий газ заміщає в мінералці розчинений в ній кисень.

Бутильована вода

Бутильована вода буває мінеральної та питною. З мінеральної ми розібралися. Їдальня та питна вода продається в усіх магазинах. У ній мінімальна кількість мінералів і солей, тому пити її можна в необмежених кількостях. У більшості випадків це звичайна водопровідна вода, очищена і насичена фтором, кальцієм і магнієм. Іноді в пляшках міститься вода з артезіанських джерел. Правда, з консервантами. Визначити джерело води по етикетці можна не завжди. Ціна є більш надійним критерієм.

Джерельна вода корисна, якщо містить збалансований склад мінералів і мікроелементів. Дізнатися це можна тільки після аналізу її складу. М’яка вода, в якій мало кальцію і магнію, погано впливає на роботу серця. Жорстка вода призводить до жовчнокам’яної хвороби і проблем з суглобами.

Артезіанська вода

Артезіанською називається вода, яку видобувають від ста метрів і більше. У артезіанської воді немає нітратів, нітритів, радіонуклідів. Така вода не потребує додаткової очистки хімією і знезараження хлором. Артезіанську воду можна пити некип’яченою.

Артезіанська вода не містить корисної органіки. Ці речовини можуть потрапити в воду лише з неглибоких шарів, так як провідником для них служать коріння трав і дерев. До того ж глибинні води, які залягають більш ніж на 60-метровій глибині, практично позбавлені кисню, а це підвищує ризик онкозахворювань.

Срібна вода

Наші бабусі кидали в глечик з питною водою срібні ложечки, щоб вода не псувалася і насичувала організм сріблом. Іони срібла давно використовуються в промисловості для консервації різних швидкопсувних продуктів і для безхлорної водопідготовки. Та й взагалі в самій ідеї пити воду з сріблом є щось шляхетне.

Срібло дійсно відмінний консервант і вбиває все живе. І, потрапивши в організм, срібло продовжує знищувати будь-яку органіку. Тому вживання води, насиченою іонами срібла, в кращій випадку призведе до дисбактеріозу. У гіршому – до отруєння схоже на те, яке викликають солі свинцю. А давати “срібну” воду дітям в нашій країні заборонено законодавством.

Кілька порад, як відрізнити підробку від оригіналу:

  • – шукайте на етикетці інформацію про категорії води: лікувальна, їдальня, питна;
  • – яким методом воду очистили;
  • – виробник зобов’язаний вказати джерело: номер свердловини або водопровід, адреса, склад хімічних елементів,
  • – виробники оригіналу намагаються виділити зовнішній вигляд продукції: яскрава етикетка, малюнки, кришка;
  • – оригінальна продукція продається лише в крупних торгових точках, а не в кіосках.

Контроль за якістю продукції на підприємствах лежить на виробничій лабораторії. Випуск безпечної і якісної продукції також гарантують функціонують на підприємствах системи якості ISO 9001 і ISO 22000. Крім цього, якість і безпеку продукції підтверджує Держспоживстандарт, сертифікуючи її, а МОЗ гарантує якість продукції, видаючи санітарно-гігієнічний висновок не тільки на продукт, а й на тару, обладнання і технологію обробки.

Кілька секретів бутильованої води:

  • – в Європі існує норма. Вода, яка продається в пляшках з приватних рук або в магазинах повинна пройти перевірку на мутагенний ефект. Однак в Україні таких норм не існує;
  • – всі позначені на пляшках коди продукції відносяться до питної води. Вони відповідають вимогам, санітарним нормам і правилам. Однак вода з крана відповідає тим же нормам, як за складом, так і з безпеки;
  • – під час водопідготовки бутильованої води, в кращому випадку, після хлорування її озонують і виробляють ультрафіолетове опромінення з метою знищення мікробів.Вчені стверджують, при кип’ятінні хлорована вода змішується з органічними речовинами, що може спровокувати рак;
  • – при подвійному очищенні води з неї зникають компоненти, важливі для людського організму.

You cannot copy content of this page