Яким повинен бути ранковий сон, щоб подолати депресію?

Скарги на поганий сон типові при депресії. Люди скаржаться на те, що пізно засинають, часто прокидаються вночі, дуже рано встають. Не дивно, що при цьому вони мучаться від жахливого настрою вранці.

Дивно інше – що у багатьох хворих депресією до вечора настрій дещо покращується, хоча вдень вони не засипають і дефіцит сну не компенсується.

Як позбутися від безсоння при депресії?
Ще більше дивний інший феномен, після докладних розпитувань пацієнтів. Вони розповідали, що в ранні ранкові години вони часто знаходяться в дивному напівсонному стані. Остаточно прокидатися їм не хочеться, немає відчуття, що вони виспалися (і це не дивно, бо сон був поганий), в голові, за їхніми словами, миготять якісь розірвані думки, що перемежовуються з неясними зоровими баченнями. Вони схожі на сновидіння, але якісь уривчасті, і у людини створюється враження, що вона знаходиться в невизначеному стані між неспанням і сном.

Дуже часто в цьому стані у людина, що страждає депресією, нагнітається відчуття безпорадності і розгубленості перед загрозливими подіями і страхітливими образами, спливаючими в уяві.

Подібний стан напівдрімоти буває і у здорової людини, коли вона не виспалася і дуже втомилася, але обставини не дозволяють розслабитися і заснути, і під час неспання мимоволі закриваються очі і в дрімоті виникають короткочасні бачення, які не мають ніякого відношення до того, чим вона тільки що намагалась займатися.

Але різниця між здоровими і хворими в тому, що здорові після таких станів часто відчувають деяке зменшення втоми, короткочасне полегшення, а у хворих вони часто переходять в ранкове загострення депресії. Більш того, виявляється, що якщо хворим вдається цей напівсонний стан перервати і замість того, щоб залишатися в ліжку, встати і почати чимось займатися, нехай навіть найпростішої домашньою роботою, можна запобігти розвитку ранкової депресії.

Чи правильно ви засинаєте?

7 кроків до здорового сну
Цей дивовижний феномен має наукове обгрунтування. У ранкові години у всіх людей збільшується кількість так званого «швидкого» сну, того стану, в якому ми бачимо і переживаємо сновидіння.

Сновидіння виконують дуже важливу функцію. Якщо вони якісно повноцінні, вони забезпечують відновлення активності після її зниження, що сталося в період неспання з різних причин – від стресу, викликаного невдачами, до релаксації, пов’язаної з успішними здобутками важливих цілей.

Пошукова активність не тільки сприяє подоланню життєвих труднощів, але і сама підвищує стійкість організму до стресу і дозволяє зберегти фізичне і психічне здоров’я.

Тому здорова людина зазвичай вранці після сну готова до активного подолання труднощів, на відміну від стану у вечірні години. Але це відбувається тільки тоді, коли швидкий сон функціонально повноцінний. А у хворих на депресію він не якісний і не тільки не сприяє відновленню пошукової активності, але навіть погіршує стан відмови від пошуку і підсилює почуття безпорадності. І цей ранковий стан являє собою суміш дрімоти з обривками такого неповноцінного швидкого сну.

В останні роки в деяких психіатричних клініках при лікуванні депресії застосовують метод систематичного раннього ранкового пробудження, що дозволяє позбавити хворих від цих станів дрімоти, змішаної з обривками швидкого сну. Це призводить до хорошого лікувального ефекту.

You cannot copy content of this page