Зелений чай: 5 наукових фактів про користь і шкоду напою

Чай – другий за популярністю напій у світі після води. Однак 80% продажів припадає на чорний чай, хоча корисні властивості зеленого вище. Розбираємося разом з експертом, в чому переваги напою, кому він підходить і скільки чаю можна пити.

5 наукових фактів про користь зеленого чаю

1. Стимулює роботу мозку

Напій активізує мозкову діяльність за рахунок кофеїну, який збільшує концентрацію гормону щастя – дофаміну. Одночасно він знижує вироблення аденозину – речовини, що уповільнює реакції нервової системи. Це впливає на мозкову активність, пам’ять, увагу і настрій.

Рівень кофеїну в чаї нижче, ніж в каві.

зелений чай – 30-50 мг кофеїну на чашку 230 мл;
чорний чай – 25-110 мг кофеїну;
звичайну каву – 102-200 мг;
еспресо – 240-720 мг.

Крім кофеїну, чай містить L-теанин – ще одна речовина, яке збільшує кількість дофаміну і стимулює вироблення мозком альфа-хвиль.

Дослідження показують, що з’єднання L-теаніна і кофеїну підсилює стимуляцію мозкової активності. Однак саме вплив м’якше, стабільніше і триваліше, ніж від кави.

Зелений чай містить менше кофеїну, ніж чорний чай або кава.

При цьому він також активізує роботу мозку, а стимулюючий ефект виходить м’якше.

2. Допомагає уповільнити старіння

Синдроми Альцгеймера і Паркінсона – основні захворювання, які провокують деменцію у літніх людей.

У 2011 році американські вчені провели експеримент, щоб визначити можливість терапії хвороби Альцгеймера за допомогою витяжки зеленого чаю. Результати показали, що екстракт корисний в лікуванні деменції, проте потрібні занадто високі для людини дози препарату.

У 2014 році німецький журнал «Психофармакология» опублікував дослідження про вплив зеленого чаю на когнітивні функції і перш за все – роботу пам’яті. Учені зробили висновок, що зелений чай може використовуватися в терапії синдромів Альцгеймера і Паркінсона, оскільки катехіни захищають роботу мозку.

3. Прискорює схуднення

Більшість харчових добавок для схуднення містять в складі зелений чай, оскільки він підсилює метаболізм. Це відбувається за рахунок кофеїну, який допомагає організму перебудуватися на отримання енергії з жирів.

Результати 12-тижневого експерименту, в якому брали участь 240 пацієнтів з ожирінням, підтвердили, що зелений чай прискорює схуднення. Він допомагає поліпшити фізичну форму на 11-12% і позбутися від жиру на животі. Однак на практиці багато що залежить від індивідуальних особливостей організму.

Сам по собі напій без молока і цукру містить 2,4 кКал. Тому доктор Крістофер Очнер, лікар-дослідник з американської клініки «Маунт Синай», зазначає, що одна-дві чашки зеленого чаю без меду і цукру замість звичної банки газованої води – це мінус 50 тис. Калорій на рік або майже сім додаткових кілограмів ваги.

Зелений чай підсилює метаболічні процеси в організмі. Напій може бути корисний для схуднення і зменшення жиру на животі.

4. Знижує ймовірність розвитку раку

Експерти Національного інституту раку (США) відзначили, що поліфеноли здатні боротися з атиповими клітинами і знижувати шкоду від ультрафіолетового випромінювання. Антиоксиданти допомагають сповільнювати окислення клітин – це знижує ризик виникнення захворювань, включаючи рак. Зелений чай не можна вважати ліками від онкологічних захворювань, але дослідження говорять про корисний вплив напою на профілактику раку грудей (дослідження показали, що у жінок, які регулярно п’ють зелений чай, цей вид раку зустрічається на 20-30% рідше простати; товстого кишечника (аналіз 29 досліджень показав, що серед шанувальників напою ризик цього захворювання на 42% нижче:


легких;
шкіри;

шлунка;
горла;
яєчників;
сечового міхура.

Однак точний механізм впливу зеленого чаю на небезпечні клітини поки не вивчений. Також немає єдиної думки про те, скільки чаю потрібно випивати для профілактики онкології або боротьби з нею – різні джерела радять від двох до десяти чашок в день.

У країнах, де споживають багато зеленого чаю, показники з онкологічних захворювань нижче, ніж в решті світу. Але, швидше за все, справа не тільки в корисному напої, а в способі життя в цілому.

5. Прибирає неприємний запах з рота

Тести показують, що катехіни уповільнюють утворення і зростання стрептококових бактерій, типових для ротової порожнини. Вони провокують розвиток карієсу і руйнування зубів. Немає доказів того, що зелений чай здатний зупинити утворення карієсу, проте напій підтримує здоров’я ротової порожнини і нейтралізує неприємний запах з рота.

You cannot copy content of this page